banner200
banner235
banner225
24 Haziran 2016 Cuma 13:41
Minik Yusuf, kök hücre nakli için Tayland'da
banner188
banner213
banner230

Bursa'da Büşra ve Fatih Taş çifti 2 yıl önce evlendi. Asgari ücretle çalışan çift, 15 ay önce erken doğumla dünyaya gelen çocukları Yusuf Kayra'nın spastik engelli olduğunu 9 ay sonra öğrendi. Borçları nedeniyle geçim sıkıntısı çeken aile, SGK'nın çocuğun tedavisi için gerekli harcamaların tümünü karşılamadığını öğrenince yıkıldı. Anne Büşra Taş şunları anlattı:

"Yavrumun hastalığı ile kahrolduk. Ancak Doğan Haber Ajansı'nın yaptığı haber sonrası yaşamımız değişti. Valiliğin verdiği izin ile yardım kampanyaları başlatıldı. Bursa Park Modifiye Derneği öncülüğünde İstanbul, Manisa, Balıkesir, Yalova'dan gelen yaklaşık 750 modifiye otomobil, Yusuf için birlik oldu. Bizi en fazla duygulandıran destek ise Gölyazı Ünallar İlkokul'unda okuyan öğrencilerin kendi aralarında topladıklar 37.5 liralık yardımdı. Tedavi için gerekli olan para toplanınca oğlum, ben ve eşim Tayland'a uçtuk. Randevu alınan doktora gidip muayene olduk."

DOKTORLARDAN İYİ HABER

Rüyalarına giren güzel haberi Tayland'da oğlunu muayene eden doktordan öğrendiğini söyleyen Büşra Taş şöyle dedi:

"Doktorlar, kök hücre için Yusuf'un yaşının ideal olduğunu söylediler. Dünyada bu yöntemin en iyi uzmanlarından Çinli doktorun bulunduğumuz hastane ile bağlantısı varmış. Sonuçlar ona ulaştırıldı. O da olumlu görüş bildirdi. Şimdi tahliller tamamlandıktan sonra Türkiye'ye döneceğiz."

'DÖNÜP TEKRAR GİDECEKLER'

Başka insanların kordon bağı veya karın yağlarından alınan kök hücrelerin laboratuvarda çoğaltılıp, tedavi amacıyla kullanıldığının kendilerine söylendiğini kaydeden anne Büşra Taş, şöyle devam etti:

"Uzmanlar, Yusuf için en uygun kök hücreyi hazırlayıp bize haber verecekler. Biz de ona göre tekrar Tayland'a, gelip kolundan veya belinden nakil gerçekleşecek. Nakil gerçekleştiğinde Yusuf'ta büyük ilerlemeler olacağını söylediler. Çünkü yaşı çok uygunmuş. Nöbetler başlamadan böyle bir tedavi gerçekleşirse, tam iyileşme olmazsa da büyük oranda sağlığına kavuşacağını belirttiler."

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 24.06.2016 13:41
Anahtar Kelimeler:
SağlıkHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol