banner200
banner222
27 Temmuz 2016 Çarşamba 04:40
Mini paket hâkim ve savcıyı ayıracak
banner188
banner213
banner230

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yaptığı liderler zirvesinde üzerinde çalışılması için görüş birliğine varılan mini anayasa paketinde, Askeri Yargıtay ve Askeri İdare Mahkemesi’nin kaldırılması, HSYK’nın yapısının değiştirilmesinin yer alması bekleniyor.

Siyasi partiler arasında bir uzlaşma komisyonu oluşturulması bekleniyor. Kurulması durumunda Uzlaşma Komisyonu’nun gündeminde yargının yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemelerin yer alacağı belirtiliyor. AKP’nin, anayasa paketindeki öncelikleri arasında Askeri Yargıtay, Askeri İdare Mahkemesi’nin kaldırılması ve HSYK’nın yeniden yapılandırılması bulunuyor.

AKP, Milli Güvenlik Kurumu’nun (MGK) anayasal bir kurum olmaktan çıkarılmasını istiyor. Siyasi partilerin Askeri Yargıtay’ın kaldırılması konusunda uzlaşmaları durumunda Cumhurbaşkanı’nın yetkilerini düzenleyen 104. maddesi ile Anayasa Mahkemesi’nin yapısını düzenleyen 146. maddelerinde de değişiklik yapılması gerekiyor.

AKP, HSYK’nın 15 üyeli Hakimler Yüksek Kurulu ve 7 üyeden oluşacak Savcılar Yüksek Kurulu olarak ikiye ayrılması, üyelerinin TBMM tarafından belirlenmesini istiyor. Daha önceki Uzlaşma Komisyonu çalışmaları sırasında bu konu gündeme gelmiş, muhalefet partilerinin de destek verdiği bu düzenlemede üyelerin hangi çoğunlukla seçileceği konusunda anlaşmaya varılamamıştı. Anlaşmazlığın her iki kurulun üyelerinin belirlenmesinde “RTÜK modeli” getirilerek aşılabileceği kaydediliyor. AKP, Danıştay ve Yargıtay’ı kaldırarak yerine “temyiz mahkemesi” adı altında yeni bir mahkeme kurulmasını istiyor. Ancak muhalefet partileri, daha önce Yargıtay ve Danıştay’ın kaldırılmasına karşı çıkmıştı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 27.07.2016 04:40
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerSiyaset
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol