banner200
banner222
28 Haziran 2016 Salı 12:00
Milli takıma prim için ihtarname... 7 gün içinde geri ödeyin
banner188
banner213
banner230

Avukat Sedat Vural'ın ihtarnamesinde "muhataplar" TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve yönetim kurulu üyeleri, A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Terim ve yardımcıları ile A Milli Takım futbolcuları olarak gösterildi.

TFF MİLLİLERE 500 BİN AVRO PRİM VERECEKTİ
Vural, ihtarnamede, Avrupa Şampiyonası finallerine, en iyi üçüncü olarak katılması dolayısıyla milli futbolculara ve teknik kadroya 500 biner Euro verileceğinin TFF Başkanınca açıklandığını, bu açıklamanın basında 15-16 Ekim 2015 tarihlerinde yer aldığını kaydetti.
Bu kararının iptali ile ihtiyaten tedbir kararı verilmesi talebiyle dava açtığını anımsatan Vural, mahkemenin, TFF'ye, "Takımın finallere katılması nedeniyle futbolcular ve teknik kadroya 500 biner Euro verilmesi hakkında karar alınıp alınmadığını" sorduğunu belirtti.

PRİMLER HAKKINDA HERHANGİ BİR KARAR ALINMADI
Federasyonun 21 Aralık 2015'te mahkemeye "A Milli Futbol Takımının 2016 Avrupa Şampiyonası Finallerine en iyi üçüncü olarak katılmasının belli olmasının akabinde Federasyon Yönetim Kurulunca futbolcular ve teknik kadroya 500 biner Euro verilmesi hakkında herhangi bir karar alınmadığını bilgilerinize sunarız" yanıtını verdiğini kaydeden Vural, bu beyan karşısında Ankara 14. Asliye Hukuk Mahkemesinin davayı reddettiğini bildirdi.

TFF'nin kamu kurumu niteliğinde olduğunu ve "primlerin keyfi şekilde bütçe kaynaklarından karşılanmasının görev suçunu oluşturacağını" kaydeden Vural, ihtarnamede şunlara yer verdi:

PRİMLER KAMU KAYNAĞININ İSRAFIDIR
"Yasaların ödül (prim) verilme koşulu olarak belirlediği dünya ve Avrupa şampiyonasında ilk 3'e girilmesi ortada yokken, finallere katılıma bağlı olarak futbolcu ve teknik heyete 500 biner Euro verilmesi, olayın millilikten çıkartılıp kişiselleşmeye indirgenmesidir, kamu kaynağının israfıdır. Milli kaynaklar keyfi şekilde dünya ve ülke gerçeklerinden bi haber kişisel çıkarlara tahsis edilemez. Bu prim ödemesini yapan da, alan da toplum vicdanında aklanamaz. Uluslararası spor karşılaşmalarındaki başarılar için devlet ödül yönetmeliği yayımlamış, ilk 3 dereceye giren sporculara verilecek en fazla ödül miktarını bu yönetmelikte belirlemiştir. Şampiyon olunması halinde her futbolcuya 125 cumhuriyet altın bedelinin ödül olarak belirlendiği yönetmelik hükümlerine aykırı şekilde şampiyonada hiçbir derece elde edilmeden keyfi olarak 500 biner Euro ödenmesi, ödeyenin de ve alanın da kişisel hukuki ve cezai sorumluluk ve yaptırımını gerektirir."

PRİMLERİ 7 GÜN İÇERİSİNDE GERİ ÖDEYİN
İhtarnamede, "Kamu zararının ortadan kaldırılması babında, hukuki ve cezai sürecin başlatılmaması için, ödeyen ve alan muhatapların prim adıyla ödedikleri ve aldıkları haksız ve hukuksuz tutarları, yedi gün içerisinde ödeyen makama geri vermelerini ve iade etmelerini ihtaren bildiririm" denildi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 28.06.2016 12:00
Anahtar Kelimeler:
SporHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol