banner200
banner222
02 Ekim 2016 Pazar 19:40
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'tan bedelli askerlik açıklaması
banner188
banner213
banner230

CNN TÜRK Hafta Sonu programında Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Rakka, Musul Operasyonları, sınır güvenliği ve milli savunma sanayi gibi konulara dair bilgiler verdi.

Bakan Işık, bedelli askerlik konusunda merak edilen soruyu da yanıtladı.

Bedelli askerlik

Bedelli askerlikle ilgili bir çalışmaları olup olmadığı şeklindeki soru üzerine Milli Savunma Bakanı Işık, "Şu anda bedelli askerlikle ilgili bir çalışmamız yok. Hele hele terörle çok yoğun mücadele edildiği, sınır ötesinde harekatın yapıldığı bir dönemde bedelli askerliği gündeme getirmeye ilişkin bir çalışmamız yok" dedi.

Sosyal medayada bedelli isteyenlerle istemeyenlerin tartışmasını kendisinin de izlediğini belirten Fikri Işık, "Sosyal medya önemli. Oradaki insanların dile getirdikleri görüşü dikkate almak gerekiyor, dikkate alıyoruz. Ama karar almadaki tek mekanizma sosyal medya dersek bu da büyük bir abartı olur" diye konuştu.

 'Türkiye Suriye'de geç kaldı'

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Suriye ve Irak'a askeri harekat tezkeresini uzatma kararının ardından, atılacak adımlara ilişkin merak edilen sorulara yanıt veren Milli Savunma Bakanı Işık, ABD ile ortaklaşa düzenlenecek operasyonun önceliklerini açıkladı ve Türkiye'nin askeri harekat yapmakta geciktiğini belirtti. Bakan Işık, "Türkiye Suriye'de askeri harekat yapmakta geç kaldı" şeklinde konuştu.

Türkiye Katyuşaları havada vuracak

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık IŞİD'in sınır ötesinden attığı roketler için geliştirilen savunma sistemini açıkladı. Işık, "Katyuşa füzelerini etkisiz hale getirecek bir çalışmayı yaklaşık bir buçuk yıldır yerli milli imkanlarla yapıyorduk. Labarotuvar ortamında başarıyı sağladık, şimdi hızlı bir şekilde saha testlerini başlayacağız. Katyuşa'yı havada yakalayıp imha edeceğiz. Demir Kalkanı gibi pek çok projeyi çalışıyoruz ama problem şurada bunlar duyarsız mühimmat. Yani çok eski teknoloji, bunun için de bazen bunlarla mücade etmek yeni teknolojiyle mücadele etmekten daha zor olabiliyor. Ama şu anda laboratuvar ortamında bir başarı sağlandı" dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 02.10.2016 19:40
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol