banner200
banner222
01 Ağustos 2016 Pazartesi 22:40
Milli Savunma Bakanı: 30 Ağustos'ta tören yok
banner188
banner213
banner230

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra 9'u general 311 askerin firari olduğunu açıkladı. Işık, "Çalışma sürüyor. Kayıp helikopter ya da araç yok. Kayıp mermi ve silah olabilir" dedi. 

Işık, askerliğin asli işlerinde Genelkurmay'a kesinlikle dokunulmayacağını, emir komuta zincirinin bozulmayacağını da sözlerine ekledi. 

Genelkurmay Başkanı'nın ataması konusunda da Işık, yapılan düzenlemeyle orgeneral ve oramirallerin de Genelkurmay Başkanı olabileceğini açıkladı.

Işık, "Askeri uzmanlar, askeri liselerde okuyan öğrencilerin  yüzde 95'i bu yapıyla ilişkili diyor" dedi. 

Işık, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda geçit töreni yapılmayacağını duyurdu.

CNN Türk canlı yayınında konuşan Bakan Işık'ın açıklamaları şöyle:

“3-14 yaşında bir çocuğu alıp askerliğe hazırlayacağım diye uğraştığınız zaman tek tip insan yetişiyor. Gideceksin darbe yapacaksın, anlayışının temeli orada atılıyor. Çocuk benliğini bulsun, ondan sonra demokratik sistem içinde asker olmayı kabul eder. 30 yıldır, bu okullar bu terör örgütünün yuvası haline gelmiş. 2000 yılında askeri liselere giriş sınavını ÖSYM yapmaya başlamış ve 14 yıldır tüm sorular çalınmış. 2014 yılında ÖSYM'deki skandaldan sonra yönetim değişince soruları çalamamışlar. Çalamadıkları sorulardan dolayı yüksek puan alan Anadolu'nun gariban çocuklarını mülakatta elemişler. Onun için bu yapı iliklerine kadar hakim olmuş.

"Kapatılan askeri okullarla ilgili öğrencilerin mağdur olup olmayacağı sorusu üzerine Bakan Işık, "öğrenciler şimdi kendi istedikleri okullara yerleştirilecekler ve tazminat ödemeyecekler. Muadil liselere aldıkları puanlara göre yerleştirilecekler.”

AKP'nin geçen yılki iptal bahanesi terördü

Geçen sene Davutoğlu imzasıyla yayımlanan genelgede 30 Ağustos genelgesinde bayram boyunca şenlik, konser ve kutlama faaliyetleri yapılmamasını istemişti.

Genelgede, " Son günlerde meydana gelen terör olayları nedeniyle, 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerinin sadece çelenk koyma ve tebrikleri şeklinde icra edilmesi; diğer şenlik , konser, eğlence ve kutlama faaliyetlerinin yapılmaması uygun görülmüştür." denilmişti.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 01.08.2016 22:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol