banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
22 Haziran 2016 Çarşamba 16:19
MHP'de şimdi de noter krizi

MHP’li muhaliflerin 19 Haziran Pazar günü gerçekleştirdikleri olağanüstü tüzük kurultayına ilişkin genel merkez ile muhalefet arasındaki tartışmalara bir yenisi eklendi. Salondaki görevlilerin Ankara 13. Noter Vekili Mustafa İset’e “baskı yaptığına” ilişkin video görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde, kurultayın ardından hazirun cetveli ve delege imza listeleriyle ilgili tespit işlemlerini yapan görevli noter vekili Mustafa İset’in, “delegelerin kendisini ve kimlik kartlarını bizzat görmeden WhatsApp ve mail üzerinden gönderilen kimlik fotokopileriyle işlem yaptığı” görülüyor. Görüntülerde İset’in “Birisi geldi sistemimizi bozdu gitti. Ben isteseydim tutanak tutar çeker giderdim ama partide sevdiğim insanlar var” dediği, yakasında “Meral Akşener Görevlisi” yazan bir kişinin de İset’e, “Türkiye’nin geleceği şu anda senin parmaklarının ucunda. Türkiye’nin geleceği bak...” dediği yer alıyor.

MHP yönetimi, Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin grup toplantısının ardından “Sürprizlerimiz var” dediğini anımsatarak, “sürprizlerden birinin bu olduğunu” söyledi.

Muhalefet cephesi ise “görüntülerin salondaki 3, 5 delegenin eksik kimlik bilgilerinin tamamlanmasını içeren görüntüler olduğunu” savundu. Muhalifler, “Oradaki kalabalıktan geri dönen delegelerimiz bile oldu. Noterin himayesinde arkadaşlar arıyor ‘Salonda mısınız’ diye. Onlar da ‘Salondayız’ demiş, çünkü fotokopi makinesi bozulmuş” açıklamasını yaptı. Akşener’in avukatı Feridun Bahşi ise “Noteri spekülasyonların yapılabileceğini tahmin ettiğimiz için çağırdık. Adamın yüzü gözükmüyor, ses anlaşılmıyor, birilerinin tertibi olduğu açık. Önemli olan hazirun listesi ve orada 752 imza var. Noter 656 imza olduğunu açıkladı. Noterdeki listede, ‘Ben yoktum’ diye çıkıp gelecek olan varsa gelsin. Noter çağırmak zorunda değildik. Noter sonuca etkili değil” dedi.

9 MYK üyesi imzaladı

Öte yandan genel merkezin yaptığı incelemelerde 9 Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi ve 5 milletvekilinin 19 Haziran’daki kurultaya katılarak, imza verdiği ortaya çıktı. MYK üyelerinden Ahmet Turgut, Aybuke Topçubaşı Ekici, Bünyamin Polat, Celal Dağgez, Mehmet Kılıç, Mustafa Erdem, Osman Cem Kazmaz, Ömer Demirel ve Özcan Pehlivanlıoğlu’nun isimleri ile 5 milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Ümit Özdağ, İsmail Ok, Nuri Okutan, Seyfettin Yılmaz’ın adı noter tasdikli imza listesinde yer aldı. Ancak kurultaya katılıp da noterli tasdik imza vermeyen MYK üye de bulunduğu, bunlarla birlikte kurultaya katılan MYK üyelesi sayısının 20’ye ulaştığı belirtiliyor.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 22.06.2016 16:19
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177