banner200
banner235
banner225
26 Mayıs 2016 Perşembe 21:20
MGK'den Batı'ya PYD tepkisi
banner188
banner213
banner230

Saat 14.30'da Saray'da basına kapalı gerçekleşen toplantı 5,5 saat sürdü.

65.HÜKÜMETİN İLK MGK'Sİ


Toplantı, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında kurulan 65. Hükümet'in ilk Milli Güvenlik Kurulu toplantısı olma özelliği taşıyor.

Yıldırım'ın başbakan sıfatıyla ilk kez yer alacağı kurul toplantısına, Başbakan yardımcıları ile Adalet, İçişleri, Milli Savunma ve Dışişleri Bakanları da katıldı.


Bu Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Başbakan yardımcıları Nurettin Canikli ve Veysi Kaynak'ın da ilk MGK toplantısı.

MGK SONRASI YAZILI AÇIKLAMA

Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada:


"Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği ile kamu  düzeninin sağlanması amacıyla yürütülen faaliyetler, terör ve teröristle  mücadelede gelinen aşama, milli güvenliğimizi tehdit eden ve bir terör örgütü  olan paralel devlet yapılanmasına karşı alınan tedbirler görüşülmüştür."

 "Devletin hukuk sınırları içinde, kararlılık ve  hassasiyetle yürüttüğü operasyonlar neticesinde, halkın desteğini alamayan ve  teslim olmaktan başka çaresi bulunmayan terör örgütünün ve siyasi uzantılarının  bölgede yaşayan vatandaşlarımızın temsilcisi olmayacağı vurgulanmıştır."

 "Bölücü terör örgütünün Suriye kolu olan PYD/YPG'nin  Prag, Stockholm, Berlin ve Paris'te temsilcilik açmasına izin verilmesinin,  ülkemizi kana bulayan teröristlere imkan ve cesaret verdiği, bu tutumun dostluk  ve müttefiklikle bağdaşmayacağını, verilen kararın yeniden değerlendirilmesinin  Türkiye tarafından beklendiğinin altı çizilmiştir." denildi.


MGK ÖNCESİ KOMUTANLARLA TOPLANTI

Başbakan Binali Yıldırım öncesinde ise Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve beraberindeki kuvvet komutanları ile toplantı yaptı.

Çankaya Köşkü'nde, basına kapalı gerçekleştirilen kabul, yaklaşık yarım saat sürdü.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 26.05.2016 21:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol