banner200
banner235
banner225
24 Haziran 2016 Cuma 13:40
Metin Feyzioğlu: Türkiye hukuk standartlarını yükseltmeli
banner188
banner213
banner230


Global Arbitration Review’un (GAR) düzenlediği, bugün gerçekleşen Live 4. Yıllık İstanbul Konferansı’nda İstanbul Tahkim Merkezi’nin (ISTAC) küresel başarı yakalamasında etkili olabilecek nedenler ve ISTAC Tahkim Kuralları tartışıldı.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu, konuşmasında Türkiye’de ve uluslararası arenada tahkim ve arabuluculuk hizmeti sunan merkezle işbirliğini hayata geçirdiklerini ifade etti.

"TÜRKİYE HUKUK STANDARTLARINI YÜKSELTMELİ"

Ancak Feyzioğlu, "İstanbul Tahkim Merkezi’nin desteklenmesi için, Türkiye’de hukuk standartlarını yükseltmemiz gerekiyor" diye konuştu ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu bir paket ve bir toplam kalite meselesi. Bizim aynı zamanda ISTAC’ı tüm avukatlara tanıtmamız ve avukatlarımızı arabulucular olarak eğitmemiz gerekiyor. ISTAC’a elimizi uzatıyor ve başarıya ulaşmak için yakın olarak beraber çalışmayı öneriyoruz. ISTAC, ülkemiz, avukatlarımız için çok önemli ve biz de Türkiye Barolar Birliği olarak ISTAC ile birlikteyiz, destekliyoruz."

ISTAC’ta 100 bine yakın avukatı temsil eden Türkiye Barolar Birliği’nden de üyeleri olduğunu vurgulayan Feyzioğlu, "Uluslararası Barolar Birliği’nin (International Bar Association-IBA) Eylül ayında Washington’daki toplantısında, ISTAC ile birlikte hareket etmek üzere Ankara’ya gidilmesi için talimat verdim" diye de ekledi.

2014’te kurulan İstanbul Tahkim Merkezi, arabuluculuk kuralları ile Türkiye ve yurtdışındaki tarafların, devlet mahkemeleri veya tahkimden önce aralarındaki uyuşmazlıkları "etkili bir şekilde, dostane yollarla çözüme kavuşturmayı" amaçlıyor.

"ISTAC’A KATILIM, MAHKEMELERE GÜVEN VERECEK"

Konferansın ilk panelinde, Esin Avukatlık / Baker&McKenzie Yönetici Ortağı İsmail Esin, tahkimin maliyetli olduğu görüşünün doğruyu yansıtmadığını ifade etti. Esin, ISTAC’a katılmanın düşük maliyetli ve operasyonel olarak verimli olduğunu, Türkiye’deki mahkemelere "psikolojik etki" yaparak, güvenlerini artıracağını söyledi.

Derains & Gharavi Hukuk Bürosu Kurucu Ortağı ve ISTAC Milletlerarası Tahkim Divanı üyesi Hamid Gharavi ise, var olan diğer benzer kuruluşların yanında ISTAC’ın başarılı bir merkez olacağına güvendiğini belirtti ve ekledi:

"ISTAC, özgünlüğü sebebiyle başarıya ulaşacak. Türkiye, Türkiye’dir; yani büyük bir ekonomiye, büyüme ve yeteneklere (talent) sahip bir dünya oyuncusu." Gharavi,  ülkenin uluslararası ticaret ve yatırımları ile ithalat ve ihracat faaliyetlerine, İstanbul’un konumu ile vize kolaylığı sunduğuna dikkat çekti.

Gharavi, merkezin hükümet ve yasal topluluklardan projelerine tam destek gördüğünü söylerken, merkezin modern ticaret kanununa dayalı, uluslararası açıdan hukuksal çerçeveye, sofistike ve deneyimli avukatlara sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Hanotiau & van den Berg Ortağı ve ISTAC Milletlerarası Divan üyesi Bernard Hanotiau de, Istanbul’un "Doğu, Batı ve Orta Doğu’nun kavşağı" olması nedeniyle bölgede çok sayıda uluslararası kuruluşu kendine çekeceğini söyledi. Hanotiau, merkezin "sinerji" üreterek, uluslararası tahkime yönelik pozitif algıyı ve avukatların ilgisini artıracağını açıkladı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 24.06.2016 13:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol