banner200
banner235
banner225
17 Temmuz 2016 Pazar 17:40
Merkel'den hukuk devleti vurgusu
banner188
banner213
banner230


Deutche Welle'de yer alan habere göre, Türkiye'deki darbe girişiminin bedelini çok sayıda insanın hayatlarıyla ödemiş olmasının trajik olduğunu belirten Merkel “Türkiye'de kan dökülmesinin artık sona ermesi şart” dedi.

Darbe girişimini sert dille eleştiren Merkel “Kimin yönetime geleceğini serbest seçimlerle belirlemek halkın hakkıdır ve öyle de kalacaktır. Sokaklarda tanklar ve kendi halkına karşı hava saldırıları adaletsizliktir” diye konuştu.

Açıklamasında azınlıkların korunmasını ve temel hakların önemini vurgulayan Merkel, bunun şiddete dayalı çatışmaların ve bölünmenin önlenmesi için bir koşul olduğunu söyledi. Merkel “Herkesin haklarına saygı gösteren ve azınlıkları koruyan bir demokrasi bu açıdan en iyi temeldir” diye konuştu.

Merkel Türkiye hükümetini darbe girişiminde bulunanlarla hukuk devleti sınırları içerisinde bir yaklaşım göstermeye davet etti. "Bize bu değerlere karşı kendini yükümlü hisseden, hükümette ve muhalefetteki tüm siyasi güçlerle dayanışma duygusu yol göstermektedir" diyen Merkel "Hukuk devleti, dün gece yaşanan trajik olayların sorumluluğunu taşıyanlara karşı yaklaşım sırasında varlığını ispatlamalıdır" diye konuştu.

Almanya Başbakanı Merkel: "Türk halkına bu travmatik tecrübeler sonrasında ülkelerinde tekrar iç huzura kavuşmasını, şiddetli çatışmaları ve bölünmeyi aşmasını diliyorum" diye konuştu.

Merkel konuşmasında Türkiye ile Almanya'nın NATO müttefiki olduğuna ve Almanya'daki çok sayıdaki Türkiye kökenli insan nedeniyle de yakın bir bağ içerisinde olduğunu ifade etti.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 17.07.2016 17:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol