banner200
banner222
04 Ağustos 2016 Perşembe 14:01
Mercedes E serisi reklamı tepki topladı
banner188
banner213
banner230

Reklamda, Mercedes yeni E serisi sedanını tanıtırken, sürücünün ellerini direksiyondna çektiği ve aracın kendi kendine yönünü bulduğu, otonom şekilde hareket edebildiği görünüyor.
Ancak aracın otonom sürüş teknolojisine sahip olduğunu ima eden Mercedes’in bu şekilde insanları yanlış yönlendirdiği ve kazalara yol açabileceği eleştirileri yükselince reklam da yayından kaldırıldı.
Bir Tesla Model S’in otopilot özelliği kontrolündeyken ABD’de yaptığı kazadan sonra otomobil üreticileri ağır eleştiriye maruz kalmış ve “sürüş yardımı” özelliklerinin “otonom sürüş teknolojisi” olarak tanıtılmasının yanlış olduğunun altı çizilmişti.

Üreticilerin yanlış reklamları nedeniyle sürücülerin direksiyonu bırakarak araç içinde film seyretmek, kitap okumak gibi işlere kalkışmalarının daha fazla ölümcül kazalara neden olabileceği vurgulanırken, otomobil üreticilerinden de bu teknolojileri “otopilot, otonom sürüş, robot otomobil” gibi isimlerle adlandırmamaları isteniyor.
Mercedes, reklamında aracının otonom bir otomobil olduğuna dair hiçbir ifade kullanmasa da sürücünün direksiyondan elini çektiği görüntülerle bu imada bulunduğu için tepki çekti.
Mercedes E Serisi Genişledi!

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 04.08.2016 14:01
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerBilim-Teknik
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol