banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
21 Mart 2016 Pazartesi 18:40
Melih Altınok "Bayrak" için Bahçeli'ye böyle çatmıştı

Çözüm süreci boyunca "özgürlükçü" tavrıyla dikkat çeken Melih Altınok şu sıralar, muhalif medyayı hedef göstermekten çekinmeyen, birçok emekçinin hayatını tehlikeye atacak biçimde yorum yapmakla meşgul. Arşiv unutmaz dedik ve Melih Altınok'un yörünge değişikliği sözlerini kendi ağzından topladık.

Melih Altınok'un son hedef gösterdiği isim sanatçı Fırat Tanış oldu. Fırat Tanış, Taksim'de haince gerçekleştirilen canlı bomba saldırısı sonrasında İstanbul'un ölü şehir haline gelmesine tepki göstererek Twitter'dan "Madem hayat durdu, neden sen kasten durdurmuyorsun dersin?, mesela 15 gün benzin almasan arabana?, 15 gün paralı yollarını kullanmasan? nasılsa bomboş avm lere 15 gün gitmesen, kredi kartı kullanmasan? 15 gün Twitter ı SEN kullanmasan? 15 gün bankaya uğramayıversen mesela? 15 gün muhalif bile olmasan ? 15 gün eğlence mekanlarına gitmesen ? (nasılsa güvenli de değil) hayır, hayat durduysa bir işe yarasın, diyorum."  yazdı.

Havuz Medyası'nın hedef gösterici kalemi Melih Altınok ise hemen devreye girerek Sanatçı Fırat Tanış'a "Bugün teröristler için ne yaptın?" diye sordu. Fırat Tanış'ın Altınok'a cevabı gecikmedi. Tanış bu soruya karşı "1 sabah gazetesi aldım." diyerek cevap verdi.

Fırat Tanış, Melih Altınok'a öyle bir yanıt verdi ki...

Çözüm süreci boyunca "demokrat!" geçinen barış huzurdan dem vuran Melih Altınok, bugünlerde "Barış, kardeşlik" kelimelerini unutmuş, Güneydoğu'daki akan kana savaş çığırtkanlığıyla bayrak elde en önde gidiyor.

DEVLET BAHÇELİ'YE BÖYLE ÇATMIŞTI: HER YERDE BAYRAK BAYRAK

Ancak, arşiv unutmuyor. Melih Altınok, çok değil 4.5 yıl önce MHP lideri Devlet Bahçeli'yi, "Her yerde bayrak var" diye topa tutuyordu.

 TGRT'de 2011 yılında yayınlanan bir programda Ahmet Hakan'ı konuk olarak çağıran Altınok, MHP Lideri Bahçeli'nin "Kandil'e Bayrak dikelim" sözünden rahatsız olmuş, "Zaten her taraf bayrak, bayrak dikmekle olmuyor" diyerek Türk Bayrağı'nın çokluğundan rahatsızlığını açık bir dille belirtiyor.

Aynı Altınok o zaman bu nedenle eleştiri yağmuruna tuttuğu Devlet Bahçeli için geçtiğimiz Cumartesi günü yazdığı yazıda MHP Liderine övgüler yağdırdı. Altınok Bahçeli'nin PKK konusundaki tavrı değişmemesine rağmen o zamanki düşüncelerinin aksine "Bahçeli halkın frekansını bu kez yakaladı" başlığıyla yazı yazdı. 

PKK EYLEMİNİ YUMUŞATMA ÇABASI

2011'de 11 Kasım’da PKK’lı terörist Mansur Güzel tarafından kaçırılan ’Kartepe’ adlı deniz otobüsü de programda masaya yatırılıyor. Ancak Melih Altınok bu olayı yumuşatma çabasına girerek, "Bunlar bazen oluyor. Meczuplar böyle şeylere kalkışıyor" ifadelerini kullanıyor.

"ERGENEKON SÜRECİNİN TAMAMEN ARKASINDAYIM"

Altınok programda Ergenekon davası için "tamamen arsasındayım" derken, tutukluluk sürelerinin uzunluğundan yakınıyor ve tutukluluk süresinin cezaya dönüşmesini eleştiriyor. Aynı Altınok 17-25 Aralık Yolsuzluk Operasyonları sonrasında her şeyi paralele bağlayan AKP Hükümeti gibi daha önce arkasında durduğu Ergenekon davasını bir kenara itmişti.

AKADEMİSYENLER İÇİN ŞİMDİ NE DÜŞÜNÜYOR

Altınok yine aynı programda pankart açan ve bildiri dağıtan öğrencilerin tutuklanmasına da tepki göstererek, "Bugün cezaevlerinde bir sürü genç var. Politik tutuklu var. Pankart asmış, bildiri dağıtmış, silaha bulaşmamış, bir şey yapmamış. Bunlar dernek faaliyetleridir. Her öğrenci birazcık bunlara bulaşıyor" diyerek tutuklamalara isyan ediyor. Aynı Altınok, şimdilerde bildiri imzalayan akademisyenleri yerden yere vuruyor.

 

 

 

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 21.03.2016 18:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177