banner200
banner235
banner225
28 Haziran 2016 Salı 20:20
Medeni Kanun kazanımlarına sahip çıkan 1 milyon imza Meclis'e gönderildi
banner188
banner213
banner230

Medeni Kanunuma Sahip Çıkıyorum” kampanyaçerçevesinde 1 milyondan fazla imza toplayan İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB), kampanyanın sonuçlarını, topladıkları imzalarla birlikte bugün TBMM’ye gönderdi.

Kadın kuruluşları, 2014’ün Aralık ayında başlayan kampanya çerçevesinde topladıkları imzalarla birlikte, geçtiğimiz yıl Haziran ayında Medeni Kanun’dan geriye atılan adımlara dikkat çekmek için yüzlerce kişinin katıldığı bir yürüyüş düzenlemişti.

İKKB’ye üye kuruluşlar ve kampanyanın destekçileri, evlilik yaşı, resmi nikah ve tek eşlilik kurallarının uygulanması için çağrılarını, topladıkları imzalarla birlikte, bugün TBMM Başkanlığı’na ve Meclis’te grubu bulunan partilerin grup başkanvekillerine posta ile gönderdi.

PTT Şişli Şubesi’nden milletvekillerine gönderilen mektup ve imzalarla ilgili basın mensuplarına bilgi veren İKKB Koordinatörü Nazan Moroğlu, kadın erkek eşitliğinin bir demokrasi meselesi olarak ele alınmasını, Medeni Kanun’u yok sayan uygulamalara son verilmesini, çocuk yaşta evliliklerin önlenmesini, tek eşlilik ve resmi nikahın Medeni Kanunla tanınan hakların güvencesi olmaya devam etmesini ve kadını birey olarak gören zihniyetin yaygınlaştırılmasını istediklerini söyledi.

Moroğlu, “Anayasa Mahkemesi’nin resmi nikahı zorunlu kılan Ceza Kanunu maddesini iptal etmesi ve TBMM’nin aileyle ilgili hazırladığı son taslak raporda haklardan atılan geri adımlar da endişelerimizin haklı olduğunu gösteriyor” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 28.06.2016 20:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol