banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
03 Mart 2016 Perşembe 12:00
Meclis'te el hareketi gerginliği: Ala'yı dışarı atınSoru-cevap bölümünde Çam, Bakan Ala'nın kendisine yönelik el hareketi yaptığını ileri sürdü. Ala ise "Sizinle ilgili değil kardeşim!" diye karşılık verdi. Ancak gerginlik uzadı. Vural da Başkanvekili'nden Ala'ya ceza verilip dışarı atılmasını teklif etti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nun 50'inci birleşimi açıldı. Birleşimi TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı yönetti. 2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2014 yılı Merkezi Yönetim Kesinhesap Kanunu Tasarısının TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesine devam edildi. Program uyarınca beşinci turda İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve bağlı kurum-kuruluşların bütçeleri ele alındı. Yapılan oylamada, bakanlıklar ve bağlı kurum-kuruluşların bütçeleri kabul edildi.

Soru-cevap bölümünde CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya "Yeni Şafak'ta Adbülkadir Selvi 3 Kasım 2014'te köşesinde 'Çözüm Süreci, Stres Testinde'ki yazısında, 'Efkan Ala: Oslo'da anlaşmıştık PKK'yle. PKK bunu bozdu' demiştir. Bu anlaşma nedir? Muhtarlarla Sayın Cumhurbaşkanı toplantılar yapmaktadır. Bu toplantılara davet edilen muhtarların tespiti sizin tarafınızdan mı yapılmaktadır? Bunların geliş, gidiş ve konaklama masraflarını İçişleri Bakanlığı bütçesinden mi ödemektesiniz? Hangi kriterlere göre bu muhtarları seçiyorsunuz? Bunu öğrenmek istiyorum. Dolmabahçe toplantısına Recep Tayyip Erdoğan'dan haberli mi katıldınız, habersiz mi?" sorularını yöneltti.

Daha sonra Çam, kendisine el hareketi yaptığını öne sürdüğü Ala'ya "Şimdi elinizi böyle yapmak hiç yakışmadı." dedi. Bu sözlerin ardından bir anda Genel Kurul'da ortam bir anda gerildi. Bakan Ala, "Sana yapmıyorum kardeşim! Benim hareketlerimi burada siz tayin edemezsiniz." karşılığını verdi. TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, araya girerek ortamı sakinleştirmek istedi. CHP'li Çam, "Bu tarz doğru bir tarz değil. Yakışıyor mu size? Yakışıyor mu böyle yapmak? Kime yapıyorsunuz onu? Yakışıyor mu?" diyerek sözlerine devam etti.

Bu sırada AK Parti sıralarından Çam'a yönelik "Otur yerine!" sesleri geldi. Çam, "Ne biçim konuşuyorsun?" dedi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da "Yani hiç yakışmıyor ya! Üslubuna dikkat etmez, hareketlerine dikkat etmez." diye konuştu. Ala ise "Sizinle ilgili değil kardeşim!" diye karşılık verdi.

Çam: Ne demek? Senin karşında milletvekili var, soru soruyor. Karşınızda çocuk mu var sizin? Böyle gayriciddilik olur mu ya!

Vural: Meclis'e hakaret edip duruyor. El kol hareketi yapıyor.

Çam: Ayıp ya! Koskoca bakansın, böyle mi davranır? Böyle yapıyorsun. Ne demek bu?

Vural: Ceza verin, dışarı atın ya!

Çam: Terbiyesiz… Saygısız…

Vural: Sayın Başkan, dışarı atın!

TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı da Bakan Ala'nın el hareketini Çam'a karşı yapmadığını söylediğini aktardı.

Çam: O Bakan dinleyecek! Ben soru soruyorum, dinleyecek! Ne demek böyle? Karşısında çocuk mu var?

Tartışmaların uzaması üzerine TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, birleşime 10 dakika ara verdi. Arada da milletvekilleri arasındaki gerginlik bir süre devam etti.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 03.03.2016 12:00
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerTürkiye
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177