banner200
banner222
27 Eylül 2016 Salı 10:00
Meclis'in ödüllü binası yıkıldı, sıra camide
banner188
banner213
banner230

İnceleme gezisine, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, oda üyesi Namık Kemal Kaya, Bilkent Üniversitesi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarisi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Bülent Batuman, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Aydan Balamir, Bilkent Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Görevlisi Zeynep Önen Özveren de katıldı. Tezcan Karakuş Candan, söz konusu yıkıma özetle şöyle tepki gösterdi:

“İhtiyaca cevap vermiyor diye yıkmak akıl dışıdır, bilim dışıdır. Eski Halkla ilişkiler binası TBMM cami ile birlikte, Güvenpark’tan başlayan aksı taçlandıran yapı bütünlüğünün parçasıdır. Ağa Han Mimarlık ödülü almıştır. Yeni Halkla İlişkiler Binası, TBMM yerleşkesine uygun olmayan şekilde yapıldı. Asıl yıkılması gereken, yeni yaptıkları halkla ilişkiler binasıdır. Eski Halkla ilişkiler Binası ile ilgili tescil davamız devam ederken, yıkımının başlaması hukuksuzluğun mecliste yapılması anlamına gelmektedir.

Tasarım harikası

Yıkılmadan önce camide incelemelerde bulunduk, bir tasarım harikası olan caminin yıkılması da tam bir fütursuzluktur. Kültürün bıraktığı izler bizim için çok değerli, TBMM Camii ve Eski Halkla ilişkiler Binası bir bütündür. Bugün yıkılan TBMM yerleşkesinin yapısal bütünlüğüdür. TBMM yerleşkesinde yapılacak her bir yapısal süreç meslek alanımızı yakından ilgilendirmektedir. TBMM’de ödüllü mimarlık eserlerini yıkarak, ancak kültürsüzlüğünüzü ifade edebilirsiniz. Cumhuriyetin kurucu mekânının yerleşkesinde bütünlüğü bozan radikal yıkım hareketlerini kabul etmiyoruz. Bu işin peşini bırakmayacağız. Tarih bu yapılanları affetmeyecek.”

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 27.09.2016 10:00
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol