banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
25 Nisan 2016 Pazartesi 16:20
Marko Paşa mezarı başında anıldı

Türk Kızılay'ının kurulmasında katkıda bulunan, Marko Paşa olarak bilinen Marko Apostolidis, ölümünün 128'inci yılında Kuzguncuk Rum Ortodoks Kabristanı'nda bulunan mezarı başında anıldı. Yaklaşık yarım saat süren anma törenine Fener Rum Patriği Bartholomeos, Kızılay Yönetim Kurulu üyesi Hüseyin Can, Zarofyan Rum Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri katıldı.

'BİZİM İÇİN MARKO PAŞA ÖLMEDİ'

Tören öncesi konuşma yapan Bartholomeos, "Bizim için Marko Paşa ölmedi. Kızılay mevcudiyetini ve icraatını sürdürdüğü müddetçe Marko Paşa'da yaşamış oluyor. Yaptıkları iyilikler de hiçbir zaman unutulmuyor. Rum cemaati olarak onunla iftihar ediyoruz" dedi.

'KIZILAY'IN HİZMETLERİ HERKESÇE MALUMDUR'

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Bugünkü şartlar altında Kızılay'ın gerek Türkiye'de gerek yurt dışında afet bölgelerinde yaptığı büyük hizmetler herkesçe malumdur. Onları görünce Marko Paşa'yı ve Kızılay'ın diğer kurucularını, ona hizmet verenleri şükranla anıyoruz. Allah rahmet eylesin diyoruz. Bu okuyacağımız duayı bir borç biliyoruz. Bunu her 25 Nisan'da tekrarlamak niyetindeyiz. Nedeni ise Ortadoks takvimine göre Aziz Marcos'ları anıyoruz, ölmüş olanları yad ediyoruz" şeklinde konuştu.

CAN: MARKO PAŞA BİZİM OLMAZSA OLMAZLARIMIZDAN

Kızılay Yönetim Kurulu üyesi Hüseyin Can ise törende yaptığı konuşmada, "Türk Kızılay'ı olarak kurulduğumuz 1868'den bu güne kadar güzel iniş ve çıkışlarla bu güne geldik. Bu günlere gelmemizde çok büyük emeği olan büyüklerimiz var. Bugün kabri başında kendisini yad ettiğimiz Marko Paşa bizim için olmazsa olmazlarımızdan. Cenevre Anlaşmaları gereği o zamanki padişahımız tarafından Osmanlı tebaası hekimi olan Marko Paşa'ya o zamanki adıyla 'Hilal-i Ahmer' adında Kızılay'ın genel başkanlığı teklif edilmiştir. Bu teklifi hiç çevirmeden kabul etmiştir. Marko Paşa sevginin, saygının ve insanları dinlemenin sembolü. Bunun için Kızılaycılara bırakmış olduğu mirası bugüne kadar büyüklerimiz getirdi. Bizde bu bayrağı bugün devraldık" ifadelerini kullandı.

Açıklamaların ardından Marko Paşa'nın mezarı başında dualar okundu. Törende Fener Rum Patriği Bartholomeos tarafından Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Can'a plaket takdim edilirken, davetlilere tesbih dağıtıldı. Kızılay tarafından ise davetlilere lokum ikram edildi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 25.04.2016 16:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177