banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
29 Eylül 2016 Perşembe 11:00
Mardin'de 6 çocuk babasından 3 aydır haber alınamıyor

 

Ömerli İlçesi'nde, köylerde aracı ile seyyar satıcılık yaparken 29 Haziran'dan bu yana evine dönmeyen ve kendisinden haber alınamayan 6 çocuk babası İhsan Ceylan'ın ailesi İHD Mardin Şubesine başvurdu. Son olarak Ömerli İlçesi'nin Kovanlı Köyü yakınlarında Ceylan'ın aracını boş olarak gören yakınları, İlçe Jandarma Komutanlığı ve savcılığa suç duyurusunda bulunmalarının ardından, İHD Mardin Şubesi avukatlarına da başvurarak, yardım talebinde bulundu.

"ALTI ÇOCUK ŞU AN PERİŞAN BİR HALDE ONU BEKLİYOR"
İhsan Ceylan'ın annesi Selime Ceylan, oğlunun 29 Haziran'da sabah saatlerinde evden çıktığını ancak gece yarısı olunca kendisinden haber alamadıkları için aramaya çıktıklarını ifade ederek, "Oğlumdan haber alamayınca onu aradık. Ancak telefonuna ulaşamadık. Sonra aramalar sırasında aracını Kovanlı Köyü yakınlarında boş bir şekilde gördük. Altı çocuk şu an perişan bir halde onu bekliyor. Kimin elinde olduğunu, ya da ona ne olduğunu bilemiyoruz. Lütfen bu konuda bize yardımcı olsunlar" dedi.

Ailenin yardım talebine kulak verilmesi gerektiğini belirten İHD Mardin Şube Başkanı Avukat Erdal Kuzu ise, yaşam hakkının kutsal olduğunu, bu konuda aileye yardım edilmesi gerektiğini söyledi. Kuzu, ailenin değişik zamanlarda çeşitli yerlere başvuruda bulunduklarını, ancak bir sonuç alamadıklarını belirterek, "Aile üç aydan beri bir travma yaşamaktadır. İHD olarak, yaşam hakkının kutsal olduğunu belirtiyor ve bu konuda yardımcı olunması, aileye tatmin edici bir bilgi verilmesi gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 29.09.2016 11:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177