banner200
banner235
banner225
27 Ocak 2016 Çarşamba 15:20
Malezya Başbakanı yolsuzluktan tanıdık yöntemlerle aklandı
banner188
banner213
banner230

Güneydoğu Asya ülkesi Malezya’da yolsuzluk iddialarının hedefindeki Başbakan Necip Rezak, hakkındaki suçlamalardan aklandı. Necip’in banka hesaplarındaki 681 milyon doların “Suudi kraliyet ailesinden bağış olarak gönderildiğini” açıklayan Başsavcı Muhammed Apandi Ali, suç delili olmadığı için dosyaların kapatılacağını duyurdu. Ancak Apandi’nin skandalı soruşturan selefinin yerine bizzat Necip tarafından atanmış olması ve bu dev bağışın niçin yapıldığını açıklamaması, yolsuzluğun örtbas edildiği eleştirilerini kuvvetlendirdi.

Hortum değil bağış

Temmuzda patlak veren skandalda, Necip’in 2009’da kurup hâlâ yönetiminde olduğu 1MalaysiaDevelopment Bhd (1MDB) adlı kamu yatırım şirketinden başbakanın 5 ayrı kişisel hesabına yaklaşık 700 milyon dolar yatırıldığı iddia edilmişti. İddiaları reddeden Necip, kitlesel sokak gösterileri ve istifa çağrıları arasında soruşturmayı yöneten başsavcıyı ve kendisini eleştiren yardımcısını görevden aldı. Medyaya baskıyı da ihmal etmedi. Ertesi ay ülkenin yolsuzlukla mücadele komisyonu “paranın yabancı bir bağışçıdan geldiğini” açıkladı. Yolsuzluk skandalında son perde, yeni başsavcının gizemli bağışçının Suudi kraliyet ailesinden olduğunu duyurması oldu.

‘Suudilerle arasında’

Komisyon yetkililerinin bağışçı ve diğer tanıklarla görüştüğünü kaydeden Apandi, “Necip’in hesabına Mart-Nisan 2013 arasında transfer edilen 681 milyon doların, rüşvet olarak verildiğini gösteren bir kanıt yok” dedi. Başsavcı, Necip’in 620 milyon doları kullanılmadığı için iade ettiğini de ekledi. Kalan 61 milyon doların ne yapıldığına ilişkin ayrıntı vermeyen Apandi, bağışın nedeninin “Suudi kraliyet ailesi ve başbakan arasında olduğunu” söyledi

Necip’in partisi Birleşik Malay Ulusal Örgütü (UMNO), bağışı 2013 seçim kampanyası için kullandıklarını savunuyor. Muhalefet ise paranın 1MDB’den geldiğini ve başsavcının yolsuzluğu örtbas ettiğini söylüyor. 1MDB ile ilgili iddiaları ABD, İsviçre, Britanya ve Singapur da araştırıyor.

Demokrasi karnesi de Türkiye gibi

Türkiye ve Malezya arasındaki benzerlikler yolsuzluk dosyalarının akıbetiyle sınırlı değil. Bir dönem “ılımlı İslam modeline” örnek gösterilen iki ülkenin demokrasi ve insan hakları karneleri de örtüşüyor. İktidarın giderek oy kaybetmesine paralel sertleşen güvenlik yasaları kapsamında son iki yılda onlarca muhalif gözaltına alındı. Uluslararası Af Örgütü dün yayınlanan raporunda “Malezya’nın karanlık bir baskı çağına yuvarlandığı” uyarısı yaptı.

Güneydoğu Asya’nın üçüncü büyük ekonomisi olan 28 milyon nüfuslu Malezya’da resmi din İslam. Malezya’yı Britanya’dan bağımsızlığını aldığı 1957’den beri UMNO yönetiyor. Muhalefetteki Malezya İslam Partisi’nin galip geldiği eyaletler şeriat yasalarıyla yönetiliyor.

 

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 27.01.2016 15:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol