banner200
banner235
banner225
24 Şubat 2016 Çarşamba 07:00
Mağdurdu ‘suçlu’ oldu
banner188
banner213
banner230

Zeliha Erdemir, 28 yaşında. Didim’de yaşıyor. Boşandığı eşinin ölüm tehdidi altında günler, geceler geçirdi. Defalarca şiddete maruz kaldı. Saldırı anlarından birinde kullandığı biber gazı nedeniyle 14 yıl hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Muhasebecilik yapan Zeliha Erdemir, hamileliğinden beri şiddet gördüğü, bir yıldır ayrı yaşadığı Murat Cem Kara’dan geçen aralık ayında boşandı. Üç buçuk yaşındaki oğlunun velayeti kendisine verildi. Mahkeme, babanın uyuşturucu kullandığı ortaya çıkınca, ayda bir kez çocukla görüşmesine izin veriyordu. 4 Ocak’ta, baba çocuk görüşmesi bitmiş, Zeliha oğlunu almaya gitmişti. Eski eşi, çocuğunun gözü önünde, Zeliha’yı darp ederek kaçtı. Zeliha, hastanedeyken polisler, çocuğu Zeliha’nın ailesine teslim etmedi. Suç işlediler. Saldırgan baba ise daha sonra, çocuğu alarak kayıplara karıştı. Zeliha ile ortak arkadaşlarına bir hafta önce gönderdiği mesajda şöyle yazıyordu: “Çocuğu annesizliğe alıştırıyorum. Çünkü annesi ölecek!” Murat Cem Kara, önceki gün gece Didim’de bir evde yakalanarak cezaevine konuldu.

Büyüyünce bulursun

Çocuğunu bulabilmek için günlerce adliye koridorlarını aşındıran Zeliha’nın deneyimi, Türkiye’de yüzlerce kadının yaşadığından farksız. Soruşturma savcısının verdiği yanıtla şok olmuş: “Üzülme, en kötü okula başlayınca çocuğu bulursun. Adres bildirimi yapacaklar nasıl olsa...” Zeliha’nın avukatlarının, baz istasyonu tespiti yapılması yönündeki talepleri ortada bir terör suçu olmadığı gerekçesiyle reddedilmiş. Günlerce bulunamayan adam, birinde tüfekle iki kez Zeliha’nın evinin önüne gelerek keşif yapmış, site güvenlik kamerası her şeyi kaydetmiş... Bu sürede, Zeliha’nın güvenliği için hiçbir önlem alınmamış. Ocak ayında, sadece 5 gün, akşam polisler eve gelip, babasına, “geldiklerine dair” tutanak imzalatıp gitmişler.

Bulamadın mı beni anne?

Zeliha, “Bu süreçte polisler de savcılar da çok ilgisizdi... Aile meselesi deyip geçiyorlar” diyor. Zeliha, çocuğuyla buluşmasını ise şöyle anlatıyor: “Koşa koşa geldi sarıldı. ‘Sana gelmeme babam izin vermedi’ dedi. ‘Beni bulamadın mı? Evin yolunu bulamadın mı?’ diye sordu.”


Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 24.02.2016 07:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol