banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
04 Mayıs 2016 Çarşamba 13:01
LG K11 modeli gelebilir!

Güney Koreli akıllı telefon üreticisi LG, K ürün ailesine yeni bir model eklemenin hazırlığında. LG K530 ve LG K535 modelleri gündemde. Geekbench’te görülen telefonların bazı teknik detayları da ortaya çıktı.
LG K530 ve LG K535 modelleri nasıl olacak?
İlk olarak LG K530 modelinden başlayalım. İddiaya göre bu cihazda Qualcomm Snapdragon 430 yongası kullanılacak. Orta segment bir yonga olan S430’un içerisinde 8 çekirdekli 1.2 GHz hıza sahip bir işlemci ve Adreno 505 GPU bulunuyor. Telefonda 2 GB RAM bekleniyor.

Android 6.0.1 Marshmallow ile görüntülenen telefonun frekans hızı Geekbench’te 1.2 GHz olarak dikkat çekti.
LG G535 modelinin işlemci detayı ise Geekbench’te yer almıyor. Ancak 3 GB RAM görüntüleniyor. İşletim sistemi ise yine Marshmallow olacak. Cihazların model numarasının birbirine olan yakınlığı düşünüldüğünde, telefonlardan birinin LTE desteklemeyen, diğerinin ise LTE destekleyen versiyon olma ihtimali var. Yani cihazlar aynı modelin farklı versiyonları olabilir.
Henüz bu konuda hakkında LG tarafından yapılmış bir resmi açıklama bulunmuyor ancak tahminler bu telefonun LG K11 olarak duyurulacağı yönünde. Gelişmeler ortaya çıktıkça sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Deus Ex: Mankind Divided’dan Yeni Fragman

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 04.05.2016 13:01
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerBilim-Teknik
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177