banner200
banner222
16 Şubat 2017 Perşembe 21:40
Lavrov: ABD, Astana görüşmelerini desteklemeye hazır
banner188
banner213
banner230

Almanya'nın Bonn kentinde Tillerson ile yaptıkları ilk görüşmenin ardından konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, görüşmenin yapıcı geçtiğini ve Suriye de dahil olmak üzere terörle mücadelede ortak çıkarların söz konusu olduğunu teyit ettiklerini belirtti.

Bu kapsamda Tillerson'un ABD'nin Astana sürecini desteklemeye hazır olduğunu söylediğini aktaran Lavrov, ABD'nin Kazakistan büyükelçisinin Astana'daki görüşmelere gözlemci statüsünde katıldığını da anımsattı.


​‘TEK OTURUŞTA TÜM SORUNLARI ÇÖZMEK MÜMKÜN DEĞİL’

Tillerson ile görüşmede, (eski ABD Başkanı Barack) Obama idaresi tarafından özellikle son aylarda önemli ölçüde bozulan ikili ilişkileri de ele aldıklarını belirten Lavrov, “Başkan Trump’ın, Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesinde dile getirdiği, bu aşamayı geride bırakmaya ve yapay olan her şeyi yok etmeye hazır olmaları yönündeki açıklaması Rex Tillerson tarafından doğrulandı. Ama ilişkilerde, koordinasyonu ve çözümü talep eden sorunlar her zaman olacak. Elbette tek oturuşta tüm sorunları çözmek mümkün değil” dedi

'PUTİN-TRUMP GÖRÜŞMESİ, LİDERLER BUNU MÜMKÜN GÖRDÜĞÜNDE GERÇEKLEŞECEK'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki muhtemel görüşmeye ilişkin soruları da yanıtlayan Lavrov, "Putin ve Trump arasındaki buluşma, liderler bunu ne zaman mümkün bulursa, o zaman gerçekleşecek" dedi.

'TILLERSON, TRUMP'IN İLİŞKİLERDEKİ ZORLUKLARI ORTADAN KALDIRMAYA HAZIR OLDUĞUNU SÖYLEDİ'

 Lavrov, Tillerson'un Trump'ın ikili ilişkilerdeki zorlukları ortadan kaldırmaya hazır olduğunu söylediğini ifade etti.

‘GÖRÜŞME VERİMLİYDİ’

Görüşmenin pragmatik olduğunu kaydeden Lavrov, “Hatta verimli olduğunu söyleyebilirim. Şu anlamda verimli: biz başkanlarımızın 28 Ocak’ta telefonda görüştüğü konularda nasıl hareket edeceğimiz yönünde vizyonlarımızı karşılaştırdık” diye konuştu. Tillerson ile temasları sürdürme konusunda sözleştiklerini aktaran Rusya Dışişleri Bakanı, “Önümüzdeki aylarda bir dizi fırsatımız olacak” ifadelerini kullandı.

TILLERSON'IN GİRİŞ KONUŞMASINA İZİN VERMEDİLER

Öte yandan, Lavrov-Tillerson görüşmesinde ilginç bir olay da yaşandı. ABD’li organizatörler, Tillerson’un Lavrov ile ilk görüşmesinde giriş konuşması yapmasına engel oldu.

ABD’li bakan, “Teşekkürler, Sayın Lavrov, ben de sizi görmekten memnun oldum” der demez, organizatörler Tillerson'ın konuşmasını kestiler ve gazetecilerden odayı terk etmelerini istedi.

Ama gazeteciler bu talebe uymakta acele etmedi. AP’nin ünlü muhabiri Matthew Lee, Rus bakana, Washington'da yaşanan 'çalkantıların' Rusya'yı endişelendirip endişelendirmediği ve bunun Rusya-ABD ilişkilerini etkileyip etkilemeyeceğini sormayı başardı. Lavrov, “Anlamalısınız ki biz başka ülkelerin iç işlerine karışmıyoruz” yanıtını verdi.

'RUSYA, UKRAYNA KONUSUNDAKİ SÖZLERİNE BAĞLI KALMALI'

Görüşme sonrasında kameraların karşısına geçen Tillerson ise, mevkidaşı Lavrov ile verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Tillerson, Amerikan halkının çıkarlarına uygun pratik işbirliği alanları bulduklarında, Rusya ile birlikte çalışmayı düşüneceklerini ifade etti.

Tillerson, ortak zemin arayışı içinde oldukları süre içerisinde, Rusya’dan Minsk anlaşmalarına uygun hareket etme sözlerine bağlı kalmalarını ve Ukrayna’da şiddeti azaltmak için çalışmalarını bekleyeceklerini söyledi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 16.02.2017 21:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol