banner200
banner235
banner225
28 Kasım 2016 Pazartesi 05:20
‘Laiklik’ ve ‘akıl’ vurgusu
banner188
banner213
banner230

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da yaklaşık 300 din adamıyla bir araya geldi. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında adalet, laiklik ve aklın üstünlüğü konularına dikkat çektiği öğrenildi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Ataşehir Marina’da Ataşehir ilçesi ile İstanbul’un Anadolu yakasında görev yapan din adamları, cami yaptırma ve yaşatma derneği temsilcileri ve müftülük çalışanlarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıya yaklaşık 300 din adamı katıldı.

Din adamlarıyla sohbet eden Kılıçdaroğlu, “Adaletin İslam ve diğer tüm dinlerin temel taşı olarak kabul edildiğini ve soylu bir kavram olduğunu” söyledi.

‘Hukukun üstünlüğü gerek’

Üstünlerin hukuku değil, hukukun üstünlüğünü; düşünceyi, ifade özgürlüğünü savunan bir adalet anlayışının insan olmanın ilk adımı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, İslam dünyasındaki sorunlarının kaynağının demokratikleşmenin, din ve vicdan özgürlüğünün, sosyal devlet anlayışı ve hukuk devletinin eksikliği olduğunu kaydetti. Konuşmasında laikliğin din ve vicdan özgürlüğünün garantisi olduğunu dile getirerek, devletin inanç dayatması yapmadığı, her yurttaşın inancını özgürce yerine getirdiği bir düzenin hayata geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

“Akıl” konusuna da dikkat çeken Kılıçdaroğlu, gelecek kuşakların insanlara yararlı olabilmeleri, yeni keşifler, yeni icatlar yapabilmeleri için aklını daha iyi kullanabilmesinin öğretilmesi gerektiğini vurguladı. İslam dünyasının içinde yaşadığı sorunları akıl yoluyla ortadan kaldırılabileceğini dile getiren Kılıçdaroğlu, bu noktada 700 yıl önce bilime, tekniğe önem veren ve dünya çapında önemli bilginler yetiştiren İslam dünyasının bugün geride kalmasının nedenlerinin iyi düşünülmesi gerektiğini kaydetti.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 28.11.2016 05:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol