banner200
banner235
banner225
07 Şubat 2016 Pazar 09:40
Kuzey Kore uzun menzilli füze fırlattı
banner188
banner213
banner230

Japonya'nın füze ön uyarı sistemi J-Alert'e dayanarak verilen haberde, uydu taşıdığı iddia edilen füzenin, Japonya'nın güneyindeki Okinawa Adası'nın hava sahasından geçtiği belirtildi.

Japonya Milli Güvenlik Kurulu toplantısı bu sabah olayla ilgili olarak acil toplandı. Dışişleri Bakanı Fumio Kishida ile Savunma Bakanı Nakatani Gen'in de katıldığı toplantıda, Başbakan Abe'nin Kuzey Kore'nin bu adımını kınadığı, bölgeye yakın vatandaşların, uçakların ve gemilerin güvenliği için her türlü tedbirin alınmasını talep ettiği bildirildi. Ayrıca Abe, konuyla ilgili tüm bilgilerin toplanmasını ve beklenmedik durumlara karşı hazır olmayı da istedi.

Kuzey Kore uzaya çıkıyor

"FÜZE, JAPONYA TARAFINDAN VURULMADI"

Japonya Bakanlar Kurulu Genel Sekreteri Suga Yoshihige, uzaya uydu götüren füzenin parçalarının henüz Japonya arazisine düşmediğini söyledi. Savunma Bakanı Nakatani, füzenin Japonya hava kuvvetleri tarafından vurulmasının söz konusu olmadığını bildirdi.

Güney Kore Milli Güvenlik Kurulu da toplandı. Devlet Başkanı Park Geun-hye tarafından yapılan acil toplantıya Dışişleri Bakanı Yun Byung-se, Milli Savunma Bakanı Han Min-gu, Birleştirme Bakanı Hong Yong-pyo ve Milli Güvenlik Teşkilatı Bakanı Lee Byung-ho'nun katıldığı bildirildi. Toplantıda konuyla ilgili katılımcılara bilgi verildiği ve ilerde atılacak adımların müzakere edildiği öğrenildi.

Kuzey Kore'nin füze fırlatmasını Japon lider Abe, "Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararının açıkca ihlali" şeklinde değerlendirildi. Diplomatik kaynaklar, Japonya, ABD ve Güney Kore hükümetlerinin, Konsey'in hemen toplanmasını istediğini bildirdi.

ABD'den Kuzey Kore'ye 'nükleer' gözdağı

"ABD VE MÜTTEFİKLERİNE TEHLİKE OLUŞTURMUYOR"

Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon)'dan yapılan açıklamada ise, füze fırlatılmasının ne ABD ne de ABD'nin bölgedeki müttefiklerine herhangi bir tehlike oluşturmadığı, müttefiklerin Kuzey Kore'nin provokasyonlarına karşı korunması için ABD'nin gereken tedbirleri alacağı belirtildi. Beyaz Saray, füze fırlatılmasının Birleşmiş Milletler kararlarının "apaçık ihlali" olduğu açıklamasını yaptı.

Bu arada, Güney Kore'nin resmi Yonhap Haber Ajansı, fırlatılması ardından füzenin bir süre sonra radardan kaybolduğunu, Güney Kore'nin tatil adası Jeju'nun güney batı bölgesinde yakıtının bittiğini duyurdu. Kuzey Kore'nin bugün resmi bir açıklama yapması bekleniyor.

Güney Kore: Kuzey Kore üzerimize kullanılmış tuvalet kağıdı atıyor

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 07.02.2016 09:40
Anahtar Kelimeler:
DünyaHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol