banner200
banner222
09 Eylül 2016 Cuma 10:20
Kuzey Kore 5. kez füze ateşledi, tepkiler büyüyor
banner188
banner213
banner230

Kim Jong Un iktidarındaki ülke, en son G20 zirvesi sırasında atış yapmasıyla dikkat çekmişti. En son yapılan test sonucunda, resmi haber ajansı Kuzey Kore'nin 'standart bir boyda kimyasal bir savaş başlığı geliştirdiğini, bu sayede ileride istenilen her boyutta ve daha şiddetli atış gücü ile savaş başlığının yaratılabileceğini' açıkladı.

BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore'nin daha önceki test atışlarını kınamış ve Pyongang'ın 'tüm kimyasal savaşları ve kimyasal programları yok etmesi ve bu tür aktiviteleri asla tekrar etmemek üzere durdurmasına' karar vermişti.

Dünyadan tepki: "Kuzey Kore'nin hareketlerinin ciddi sonuçları olabilir"

Güney Kore atışı kınayarak BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarını ihlalinin altını çizdi. Devlet başkanı Park Geun-hye, Kim Jong Un'un "aşırı derecede dikkatsiz" olduğunu söyledi.

ABD başkanı Barack Obama konu hakkında Güney Kore ve Japonya liderleri ile görüştükten sonra, "Kuzey Kore'nin kışkırtıcı davranışlarının ciddi sonuçlar doğurabileceğini" söyledi.

BM Uluslararası Atom Enerji Ajansı komiseri Yukiya Amano, "Bu açık bir şekilde BM Güvenlik Konseyi'nin sayısız kuralına karşı ve uluslararası toplumun birden çok kez söylediği taleplerine aykırı" dedi. Amano, BM'nin 'bu konu ile bağlantılı ülkeler arasında siyasal bir anlaşmaya varılırsa' sorunun barışçıl yöntemlerle çözülmesine katkıda bulunacaklarını belirtti.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 09.09.2016 10:20
Anahtar Kelimeler:
DünyaHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol