banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
28 Şubat 2016 Pazar 09:40
‘Kurtuluş Arena’da’

Beşiktaş, 2016 yılının ilk Divan Kurulu toplantısını bir ilki gerçekleştirerek Vodafone Arena Stadı’nda yaptı. Katılım beklenilenin üzerinde oldu. Hatta toplantı salonunda oturacak yer kalmadığı için onlarca kişi ayakta kaldı. Yer bulamayan bir üye, çöp kovasını ters çevirerek üzerine oturdu.

Başkan Fikret Orman, stadın tarihiyle ilgili net bilgiyi önümüzdeki günlerde verecek. Vodafone Arena, Orman’ın da ifade ettiği gibi Beşiktaşlılar için ‘tarihi bir stat’ olacak. Dün yapılan toplantı öncesinde kongre üyesi olan arkadaşlarımla birlikte stadın bazı bölümlerini gezme şansı buldum. Çok sayıda insan çalışıyor burada. Yoğun mesai harcıyorlar.
Başkan Orman ve diğer yönetim kurulu üyeleri de öyle. Bu stattan beklentiler çok büyük. Stat olmadığı için gelir yok, gider fazla. O zaman tek kurtuluş bu yerin bir an önce bitmesi.

KARADENİZ: MUTLU GÜN
Toplantının açılış konuşmasını yapan Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz, kendileri için çok mutlu bir günü yaşadıklarını belirterek, “Boğazımızın altın gerdanına inci takarcasına yaptırılan bu eserin heyecanını yaşamak doğaldır. Saha dışı ilk maçımızı bugün yaptık” dedi.

"110 YILDAN FAZLASI"
Beşiktaş Başkanı Fikret Orman ise şu açıklamalarda bulundu:
- Göreve 328 milyon dolar borçla geldik. Küçülerek borcu kapatamazdık. Ciromuzu 250 milyon dolar seviyelerine getirmeliydik. 110 yılda yapılan yatırımdan fazlasını yaptık. Kısa sürede stadı açacağız. Stat açılınca kasamıza para girecek.

"BİZ BOĞAZ'DA YALI YAPIYORUZ"
Niye stadın maliyeti çok fazla deniliyor, Trabzon Stadı bu kadar maliyetli değil deniliyor.” Her inşaatın kendine özgü maliyeti vardır. Biz boğazda yalı yapıyoruz. Kullanan sistemler çok pahalıdır. Siz Sultanbeyli’deki evin maliyeti ile boğazın kenarındaki dairenin lüksünün maliyetini kıyas edebilir misiniz?

"İŞİME BİR AY BİLE GİTMEDİM"
Beşiktaş şampiyonluğu Vodafone Arena’da kutlasın istiyoruz. Başkan olduğum sürece kendi işime bir ay bile gitmedim. Bugünkü borç 355 milyon dolardır. Bu yatırımlar Beşiktaş’ın kaynaklarıyla yapıldı. Transferde 25.6 milyon dolarlık gelir elde ettik. Mart ayının 15’ine kadar çatı kaplama işlemi tamamlanacak. Çimlerde en son teknolojiyi kullanacağız. Koltuk montajı sürüyor. Stadımız Türkiye’nin en modern stadı olacak.

"YİNE ADAYIM"
- Mayıs ayında yapılan kongreye adayım. Yürekli arkadaşlarımı alkışlayın. Hep yanımda oldular.

YENİ TESİS MÜJDESİ
237 milyon doların üzerinde sponsorluk anlaşması yaptık. Rakiplerimizin toplamından daha fazla sponsorluk gelirimiz var. Akatlar’da sosyal tesis yapıyoruz. Adı Akatlar Mehmet Üstünkaya Tesisi olacak. Pendik Tesiskleri’ne Gazi Akınal’ın adını vereceğiz. Bakırköy tarafında da bir sosyal tesis yapmayı planlıyoruz. Bolu’da 33 bin metrekarelik bir arazi aldık. Kamp tesisi olarak planladık. Takımlarımız kamplarını gerçekleştirebilecek orada. Ayrıca orada bir oteli yirmi yıllığına kiraladık. 157 yatak kapasitesi var.

Yazarımız Hilmi Türkay Vodafone Arena’yı gezdi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 28.02.2016 09:40
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerFutbolSpor
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177