banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
09 Eylül 2016 Cuma 15:40
Konyalıları 'darbe oluyor' diye sokağa döken kesintinin sırrı çözüldü

Konya'da geçen 30 Ağustos günü saat 01.20 sıralarında kentin tümünde elektrikler kesildi. Yaklaşık 20 dakika elektriklerin gelmemesi üzerine sosyal medya üzerinden örgütlenen gruplar 'darbe yapıyorlar' diyerek ellerine bayrakları alıp askeri birlikler ve Konya Valiliği önünde toplandı. Valisi Yakup Canbolat, twitter hesabından kesintinin teknik arızadan kaynaklandığını açıklasa da valilik önünde toplanan 500 kişilik grup dağılmayıp valinin gelmesini istedi. İlerleyen saatlerde Ak Parti Konya Milletvekili Mehmet Babaoğlu'nun kalabalıktan bir kaç kişiyi Vali Canbolat ile telefonla görüştürdü, 'sorumluların cezalandırılacağı' söylenince kalabalık ikna olup dağıldı. Valilikten ertesi günü yapılan açıklamada kesintinin Seydişehir’deki T-4 adı verilen trafoda aşırı yükleme nedeniyle kaynaklandığı belirtildi.

DÜN YİNE AYNI OLAY, AYNI EYLEM

Konya kent merkezinde bu olaydan 9 gün sonra yine aynı olay tekrarlandı. Dün saat 21.20 sıralarında elektrikler yine kesildi. Yaklaşık 20 dakika elektriklerin gelmemesi üzerine yine sosyal medya üzerinden 'darbe' söylentisiyle örgütlenen gruplar, ellerinde bayraklarla sokaklara çıktı.
Önceki kesintide olduğu gibi gruplar yine askeri birliklerin ve valiliğin önünde toplanan gruplar eylem yapanken, Vali Yakup Canbolat yine ‘Twitter’ üzerinden ''TEİAŞ hatlarında yine teknik bir arıza oluştu. TEİAŞ ekipleri arızaya müdahale ediyor. Kısa zamanda elektrikler verilecektir. İyi akşamlar" açıklamasında bulundu.

Polisler bu açıklamayı eylemci gruplara iletti ve Konya Valiliği önünde ellerinde bayraklarla bekleyen yaklaşık 300 kişilik grup dağıldı. Arıza da giderilip kente elektrik verildi.

KESİNTİLERİN SIRRI ÇÖZÜLDÜ

Konya'da 'darbe' söylentisiyle ellerine bayrak alan grupların sokağa dökülmesine neden olan elektrik kesintilerinin sırrı da Türkiye Elektrik İletim A.Ş. 9'uncu Bölge Müdürlüğü (TEİAŞ) yetkililerinin açımlamasıyla ortaya çıktı. 9 gün arayla yaklaşık 20’şer dakikalık elektrik kesintilerinin, Antalya'dan gelen ve Seydişehir üzerinden kentin elektrik akımını besleyen hatta aşırı yüklenmeden kaynaklandığı belirtilen TEİAŞ açıklamasında şu ifadeler yer aldı.

"Seydişehir'deki hatta aşırı yüklenmeden dolayı da bu kesinti oluştu. İki kesintide kısa sürede giderildi. Bu kesintiler, farklı zamanlarda da meydana gelmişti. Ancak son dönemlerde toplumdaki duyarlılık nedeniyle dikkat çekti. Yaptığımız incelemede her hangi bir sabotaj veya terör saldırısına rastlanılmadı. Gerekli tedbirleri alıyoruz, her hangi bir ihmal söz konusu değil. Kesinti olduğunda kısa sürede müdahale edip, arızayı gideriyoruz. Sabotaj ve diğer saldırılara karşıda gerekli önlemlerimizi aldık ve almaya da devam ediyoruz.''

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 09.09.2016 15:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177