banner200
banner222
10 Haziran 2016 Cuma 12:20
Konuşamadı makale yazdı
banner188
banner213
banner230

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, solunum yetmezliği sonucu geçen hafta yaşamını yitiren efsane boksör Muhammed Ali’nin Louisville kentinde gerçekleştirilen cenaze törenine katıldı.

Muhammed Ali için dün dünyaya geldiği ABD’nin Kentucky eyaletine bağlı Louisville kentinde cenaze namazı kılındı. Muhammed Ali’nin 1960 yılında ilk profesyonel boks maçını kazandığı Freedom Hall Fuar ve Sergi Salonu’nda gerçekleştirilen törene Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de katıldı.

Kalabalık bir katılım olduğu gözlenen tören Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Cenaze namazını ABD’deki Müslüman toplumunun önderlerinden İmam Zaid Şakir kıldırdı. Törene Amerikalı insan hakları aktivisti Jesse Jackson, Müslüman olduktan sonra Yusuf İslam adını alan Cat Stevens da katıldı.

Konuşamayacak

Muhammed Ali, bugün yapılacak anma ve uğurlama töreninin ardından toprağa verilecek. Törende eski ABD Başkanı Bill Clinton da konuşma yapacak. Muhammed Ali’nin ailesinden sözcüsü Bob Gunnell iki gün önce programda yurtdışından gelen misafirlere yer kalmadığını belirterek hem Erdoğan hem de Ürdün Kralı 2. Abdullah’ın konuşmalarının programdan çıkarıldığını ifade etmişti. Muhammed Ali’nin cenazesi kendi adını taşıyan bulvar boyunca taşınarak çocukluğunun geçtiği mahalleye son kez getirilecek. Muhammed Ali’nin tabutunu “Ali” adlı filmde efsane boksörü canlandıran Will Smith ile eski ağrı sıklet boks şampiyonu Lennox Lewis taşıyacak.

Erdoğan makale yazdı

Bu arada Erdoğan, Bloomberg’de Muhammet Ali için bir makale kaleme aldı. “Dünyanın sorunlarını çözmek için Muhammed Ali’nin mirasını kullanın” başlıklı yazıda “dünyanın her yerinden insanlar Ali’nin sporcu kişiliğinin yanı sıra siyasi duruşundan da etkilenmişti. İnsanlığın her zamankinden daha büyük sorunlarla karşı karşıya olduğu bu dönemde Ali’nin barış, özgürlük ve dayanışma mesajı Türkiye’nin politikalarına yol gösteriyor” ifadesine yer verildi.

Erdoğan, “Bugün herkes Muhammed Ali’nin atletik başarılarını konuşacak ama onun gündeme getirdiği sorunlar ciddiyetini koruyor. Onun anısına saygı göstermenin en iyi yolu, özgürlük, eşitlik ve dayanışma vizyonunu uygulamaya geçirmektir” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 10.06.2016 12:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol