banner200
banner222
03 Mayıs 2016 Salı 07:40
Komisyonlar artmazsa 8 bin acente kapanacak
banner188
banner213
banner230

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (SAİK) Başkanı Hüseyin Kasap, 8 bin sigorta acentesinin kapanma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu söyledi. TOBB Sigorta Acenteleri Dünya Uygulamaları Araştırma ve 2023 Vizyonu Belirleme Raporu’nun lansman toplantısında konuşan Kasap, konuşmasına sektörün en büyük problemlerinden birinin denetim olduğunu söyleyerek başladı.

Dünyanın her yerinde aracıları denetleyen bir sistem olduğunu bazı ülkelerde sigorta şirketlerinin bazılarında ise meslek kuruluşlarının bu görevi üstlendiğini anlatan Kasap, “Bizde Hazine denetliyor. Ancak kayıt dışı acentelere çok müdahale edemiyoruz. İstenilen noktaya gelemedik. Bir denetim mekanizması kuracağız. Bu çalışma sonucunda elde edilen verilerin denetimi de güçlendirmesini umuyoruz” dedi.

Hakkımızı verin!

Türkiye’de faaliyet gösteren toplam 15 bin 608 acente olduğu bilgisini veren Kasap, bunların 4 bin 784’ünün yıllık 250 bin liranın altında prim ürettiğini aktardı. Bu acentelerin çoğunun küçük illerde faaliyet gösteren acenteler olduğuna değinen Kasap, “Bunların çoğu sadece trafik sigortası satıyor. Acentelerin trafik sigortasından aldığı komisyonların yüzde 1’e düşürüldüğünü göz önüne alırsak kısa vadede 5 bin, uzun vadedeyse 3 bin bin acentenin kapanacağını söyleyebiliriz. Oysa bu acenteler taşrada halka zorunlu sigortaları tanıtıyor, sektöre ve ekonomiye katkı sağlıyorlar. Bu acenteleri yaşatmamız gerekiyor. Hak ettiğimiz komisyonları verin, komisyonlar bir an evvel eski haline dönmeli” şeklinde konuştu.

Acil KOSGEB desteği lazım

2006’da acentelerin prim üretimindeki payının yüzde 70 iken 2015’te yüzde 66’ya gerilediğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Oysa bu gelişen ve değişen dünyada ekmek teknemizi yürütmemiz lazım. Bazı alanlarda da devlet teşvikler çıkardı. Bu sektörde de KOSGEB desteklerine ihtiyaç duyuyoruz” dedi.

Rapordan çıkan bir başka sonucun da Türkiye’de sigorta müşterilerinin yüzde 16’sını önümüzdeki dönemde yeni poliçe satın almayı düşündükleri ve bunların da sağlık sigortası ve BES olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, bunun acentelerin yol haritası çizerken faydalanması gereken bilgilerden biri olduğuna dikkat çekti.

Sektör trafikte sıkışıp kaldı

Acenteler olarak trafik sigortasına sıkılıp kalındığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “En hızlı büyüyen işlerden biri hayat sigortası. Orada da acentelerin payı yüzde 33’den yüzde 7’lere gerilemiş. Öldük, arkamızdan fatiha okuyan yok” dedi. Dünyada müthiş bir dijitalleşme yaşandığına dikkat çeken TOBB Başkanı, bunun her sektörü etkilediğini belirtti.

Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: “İşlerimiz dijitalleşirken, sigorta sektörünün değişmemesi düşünülemez. Google’ın 48 şoförsüz arabası 3 milyon km yapmış. Bu araçlar şimdiye kadar 11 kazaya karışmış ve kazaların tümünde insanlar kusurlu bulunmuş. Bu araçlar yaygın olarak kullanıldığında ve kazaya karıştığında şoförün yerine geçen yazılımcılar mı sorumlu tutulacak? Bunlar için nasıl bir düzenleme yapılacak? Sigorta sektörü ve acenteler için kritik konular bunlar.”

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 03.05.2016 07:40
Anahtar Kelimeler:
EkonomiHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol