banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
31 Temmuz 2016 Pazar 22:20
Köln en zor günü çatışmasız atlattı

Almanya’nın Köln kenti dün tarihinin en gergin günlerinden birini yaşadı. Kenti ikiye bilen Ren nehrinin bir yakasında Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) öncülüğünde planlanan “Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi” düzenlendi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yanlılarının bu gösterisine organizatörlere göre Almanya ve Avrupa’nın dört bir yanından yüzlerce otobüsle gelen 50 bin, polise göre 30 bin kişi katıldı. Bir noktadan sonra polis köprüden alana yeni katılımcı girmesine izin vermedi. Nehrin bir yakasını Türk bayrakları kaplarken, diğer yakada siyasi yelpazenin her kesiminden Erdoğan karşıtı dört gösteri yapıldı.

Siyasilerin açıklamalarıyla, polisin Türkçe tweet ve SMS’leriyle taraflara ölçülülük çağrısı yapılırken, olası çatışmalara karşı 8 TOMA ve 2700 polis görev yaptı. Köprüye keskin nişancılar yerleştirildi, helikopterler devriye gezdi. Gösterileri yakından takip eden medyanın canlı yayın araçları Ren kıyısında uzun bir sıra oluşturdu.

Almanya’da iktidarın büyük ortağı CDU hariç olsa da, küçük ortak SPD dahil diğer siyasi partilerin gençlik kolları “Erdodeliliğini durdurun” gösterisi düzenledi. “Demokrasi ve insan hakları için Erdoğan’ın durdurulmasını” isteyen gençlik kolları “İnsan hakları pazarlığa açık değildir”, “Din ve devlet işleri ayrılsın” gibi dövizler taşırrken, pankart açmama kararı aldı. “Köln Sağa Karşı” hareketi “hem Türkiye hem Almanya’da milliyetçilik ve ırkçılığa karşı olduğu” pankartlarıyla yürüyüş yaptı. Köln ana tren istasyonu önünde “hem Erdoğan’ı hem Pro NRW’yi” protesto gösterisi düzenlendi. Gar yakınında gösteri yapan aşırı sağcı Pro NRW grubu sözcüsü “Türkler Erdoğan için gösterilerini Ankara’da yapabilirler. Burası Alman toprağı öyle de kalacak” vurgusu yaparken, konuşmacılar “Ülkemizde radikal İslamcı güç gösterisine izin vermeyeceğiz” tarzı mesajlar verdi. Sol otonom gruplar ile Pro NRW arasında çatışma çıkmasını araya giren polis önledi. Bu arada Heumrkt meydanında 80 Türk milliyetçisi ile 100’den fazla Kürt arasında çatışma çıktı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 31.07.2016 22:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177