banner200
banner222
10 Ekim 2016 Pazartesi 06:20
Kızlar okullu oldu ama mezun olmadı
banner188
banner213
banner230

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, kız çocuklarının eğitim ve sosyal hayata katılımının önemine dikkat çekerek, “Ali ile Ayşe okullu olup sıraları dolduruyor, ama sonunda eğitime devam eden, diplomayı alan ve işe giren Ali’ler oluyor” dedi.

Birleşmiş Milletler’in Türkiye’nin de önerisiyle 2011 yılında ilan ettiği 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla açıklama yapan Sabancı, kız çocuklarının eğitim ve sosyal hayata katılımının önemine dikkat çekti. Sabancı, son yıllarda kız çocuklarının okullaşma oranında ilerleme kaydedilmiş olsa da okula devamlılığının hâlâ yeterli düzeyde olmadığını vurguladı.

‘Uzun bir yol var’

Güler Sabancı, “İlköğretimde 2002-2003 döneminde her 100 erkek öğrenciye karşılık 88 kız öğrenci okullaşırken, bu oran 2015-2016 döneminde 97’ye ulaştı. Bu artış bizi umutlandırmakla birlikte, önümüzde gidilecek daha çok uzun bir yol var. Çünkü kız çocuklarının okullaşması yetmiyor, okula başlayan kızların devamlılığı ve mezun olmaları da şart. Kız çocuklarının sosyal hayata katılımı, büyüdüklerinde iş sahibi olabilmeleri için okullarından mezun olmaları gerekiyor” diye konuştu.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye’de lise mezunu kadınların sayısının erkeklerin çok gerisinde olduğuna işaret eden Sabancı, “2014 yılı verilerine göre 25 ve üstü yaştaki erkeklerin yüzde 41’i liseyi ya da daha ileri bir eğitim kademesini tamamlamışken, bu oran aynı yaş grubundaki kadınlar içinde sadece yüzde 28. Yüksekokul veya fakülte mezunu olan bireylerde de bu farkın devam ettiğini görüyoruz” ifadesini kullandı. Eğitimdeki bu eşitsizliğin kadın istihdam oranına da çok ciddi bir şekilde yansıdığını anlatan Sabancı, “Türkiye’de kadının işgücüne katılımı maalesef yüzde 40’ın altında. Kısacası Ali ile Ayşe okullu olup sıraları dolduruyor, ama sonunda eğitime devam eden, diplomayı alan ve işe giren Ali’ler oluyor” dedi.

Gelişim için şart

Kız çocuklarının desteklenmesi ve güçlendirilmesinin, toplum olarak en acil çözüm üretmemiz gereken konuların başında geldiğini belirten Güler Sabancı, “Sabancı Vakfı olarak odaklandığımız konuların başında kız çocukları geliyor. Kadınların eğitime, istihdama ve sosyal hayata katılımı Türkiye’nin gelişmesi için olmazsa olmaz bir koşuldur. Bunu sağlamak için toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda hepimizin duyarlı olması ve üzerine düşeni yapması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 10.10.2016 06:20
Anahtar Kelimeler:
EkonomiHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol