banner200
banner222
12 Ocak 2017 Perşembe 16:40
'Kırmızılı kadın'ı gaza boğan polise ret
banner188
banner213
banner230

İstanbul 73. Asliye Mahkemesi kararında, “Yargılama neticesinde sanık Fatih Zengin hakkında iki suçtan hüküm kurulmuş ve hükümlerin açıklanmalarının ayrı ayrı geri bırakılmasına karar verilmiştir. Açıklanması geri bırakılan hükmün açıklanmasına ilişkin hüküm yasal süresi içinde temyiz/istinaf yoluna tabidir" denildi.

Kararda, “Açıklanması geri bırakılan hükmün açıklanmasına ilişkin hükme karşı temyiz/istinaf yoluna gidilmez ya da temyiz /istinaf yoluna gidilmesine karşın onanır ise kesin hüküm niteliği kazanır, ancak ondan sonra olağanüstü yasa yollarından olan yargılamanın yenilenmesi başvurusuna ve incelenmesine konu edilebilir. Yargıtay Ceza Genel Kurulu ve Yargıtay Ceza Daireleri'nin istikrar kazanmış içtihatları bu yöndedir. Bu nedenle sanık adına müdafiisi tarafından yapılan dosyamız üzerinden verilmiş ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararlarıyla sonuçlanmış kamu davası yargılanmasının yenilenmesi talebinin kabul edilebilir olmadığına karar vermek gerekmiştir" ifadelerine yer verildi. Mahkeme, yargılanmanın yenilenmesi talebinin kabul edilebilir olmadığına karar vererek, bu talebi reddetti.

MAHKEMEYE DİLEKÇE SUNULMUŞTU

Fatih Zengin'in avukatı Avukatı Funda Sadıkahmet Alp, Ekim ayında mahkemeye dilekçe sunarak müvekkilinin FETÖ / PDY mağduru olduğunu belirterek, yeniden yargılama talebinde bulunmuştu. Dilekçede, iddianameyi hazırlayan eski Cumhuriyet Savcısı Adnan Çimen'in FETÖ / PDY soruşturması kapsamında açığa alındığını ve firari olduğunu, davayı bakan mahkemenin hakimi Muzaffer İren'in de FETÖ/PDY terör örgütü kapsamında tutuklandığı belirtilmişti. Dilekçede, “Soruşturma ve kovuşturma hukuka ve ahlaka uygun yapılmamıştır. Yeniden yargılama talebimiz kabul edildiği taktirde müvekkil Fatih Zengin'in masumiyeti ortaya çıkacaktır" denilmişti.

DAVANIN GEÇMİŞİ

İddianameye göre olay şöyle olmuştu. Gezi Parkı direnişi kapsamında 28 Mayıs 2013 günü İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla Kampüsü civarlarında çok sayıda göstericinin katıldığı bir eylem gerçekleştirildi.

Gösteriye katılmak amacıyla olay yerine giden Ceyda Sungur'a ve etrafta bulunan açık kimliğiyle tespit edilemeyen bir kısım şahıslara herhangi bir uyarı yapılmadan Fatih Zengin tarafından biber gazı sıkıldı.

Gaz silahları ve mühimmatları kullanım talimatlarına aykırı hareket eden Fatih Zengin'in, Ceyda Sungur'a bir metreden daha az mesafeye yaklaşarak yüzünü hedef almak suretiyle biber gazı sıktığı iddia edildi. Hakkında dava açılan Fatih Zengin, "Kasten yaralama" ve "Görevi kötüye kullanmak suçlarından 20 ay hapis ve ayrıca 600 fidan dikmesine karar veren mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar vermişti.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 12.01.2017 16:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol