banner200
banner222
27 Mayıs 2016 Cuma 12:21
Kırmızı Ödülleri sahiplerini buldu
banner188
banner213
banner230

Reklam sektörü için bir prestij olarak kabul edilen Kırmızı Ödülleri, sahiplerini buldu. Reklamda yaratıcılığı özendirmek, reklam ajanslarının, çalışanlarının, öğrencilerin ve reklamverenlerin başarılarını belgeleyip, ödüllendirmek amacıyla 2003 yılından bu yana düzenlenen Kırmızı Ödül Töreni, 13. yılında da reklam sektörünü bir araya getirdi.

Bu yılın ödülleri, başkanlığını Y&R Brands İstanbul’un CEO’su Arzu Ünal’ın yaptığı 4 farklı jürinin değerlendirmesi sonucunda belirlendi. 13. Kırmızı Basında En İyiler Reklam Ödülleri, 6. Kırmızı Bölge Basında En İyiler Reklam Ödülleri, bu yıl ilki düzenlenen Kırmızı Dijitalde En İyiler Reklam Ödülleri ve 2. Kırmızı-Uluslararası Adana Film Festivali (UAFF) Afiş Yarışması ‘nda 33 farklı ajansın, 59 farklı marka/kuruma ait çalışmasına, 182 yaratıcılık ödülü verildi. Ayrıca özel ödüllerde 6 birincilik ve 12 finalistlik açıklandı.

3 AJANS KIPKIRMIZI ÖDÜLÜ ALDI

Kırmızı’nın en heyecanlı sonuçları ise 3 farklı yarışmanın büyük ödülü Kıpkırmızı’nın sunulduğu anlardı. Kırmızı Ödülleri’nde Tribal Worldwide İstanbul tarafından Audi için hazırlanan ”Cehennem” başlıklı reklamla Kıpkırmızı, Kırmızı Bölge Ödülleri’nde ise Antalya merkezli Graphx, Efsina marka hamile tuzu ürünü reklamıyla Kıpkırmızı Bölge ödülünü aldı. Bu yıl ilk kez düzenlenen Kırmızı Dijital’de ise Kıpkırmızı ödülü, Altıparmak için hazırladığı ”Ballı Adam” başlıklı online kampanya ile Plasenta Conversation Agency’ye gitti. Kıpkırmızı ödüllerini sahiplerine Hürriyet İcra Kurulu Başkanı Çağlar Göğüş takdim etti.

KIRMIZI KATEGORİLERİNDE BÖLGE YÜKSELİŞİ

13. Kırmızı Ödülleri kapsamında 6. Kırmızı Bölge’de yarışan ajansların Kırmızı Ödülleri’ndeki başarısı dikkat çekti. Grafiket, Graphx, IDEART, Kaf, ve Reklam Merkezi tarafından Kırmızı Bölge’ye yapılan başvurular, jüri tarafından Kırmızı Ödülleri’ne de layık görüldü.

KIRMIZI DİJİTAL ÖDÜLLERİNE İLK SENESİNDE BÜYÜK İLGİ

13. Kırmızı Ödülleri’ne bu yıl geleneksel basın reklamlarının yanı sıra dijital reklamlar ve ajanslar da katıldı. Kırmızı Dijital ilk senesinde reklam sektörü tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı. Kırmızı Dijital bu sene en yüksek katılımcı adedini alan yarışma oldu. Kırmızı Dijital’de 55 ajansın 254 başvurusu yarıştı. Dijital’de; web, medya, mobil, sosyal sorumluluk ve özel kategorileri de içeren 16 kategoride 17 ödül sahibini buldu.


KIRMIZI ÖZEL ÖDÜLLERİ

Kırmızı-UAFF Afiş Yarışması’nın jürisi, 8. Genç Kırmızı’da akademisyenlerin ön elemesi sonucu belirlenen ilk yüzde 10’luk dilime giren başvurular arasından ilk 3’ü seçti. Yarışmanın birincisi; Selçuk Üniversitesi’nin ‘Sıra Sende’ isimli çalışması oldu. İkinci ‘Kendi Filmini Kendin Çek’ ile Çankırı Karatekin Üniversitesi, üçüncü ise ‘Yeteneği Okula Sığmayanlara’ adlı çalışma ile Anadolu Üniversitesi oldu.

Her yıl farklı bir içerikle açıklanan brief konusuna göre hazırlanan reklamların katılıp yarıştıkları Hürriyet Özel Ödülü’nde jüri, Lemonade’i birincilik ödülüne layık gördü. Kırmızı Jüri Özel Ödülü ise Gazeteciler Cemiyeti için tasarlanan ‘Bir gazeteci neredeyse, aydınlık oradadır’ adlı çalışması ile Cosmic Creative’in oldu. Her yıl reklam sektörünün deneyimli isimlerine jüri tarafından özel olarak takdim edilen Kırmızı Tecrübe Ödülü ise Murat Dorkip’e sunuldu.

Doğan Egmont Canlı Kırmızı’ya katılan ekipler, tören günü hazırladıkları reklam eskizleriyle törene katılan misafirler tarafından oylandı. Yarışmanın kazananı Karpat’tan Doğuş Aka ve Tankut Ağdemir oldu.

13. Kırmızı Ödülleri’nde başvuru yapan tüm ajanslara yapılan çağrıyla sosyal medyada ‘Kırmızı Kafa Kask Tasarımı’ yarışması da düzenlendi. 21 ajansın katıldığı yarışmada; ajanslar birbirinden renkli motorsiklet kaskları tasarladı. Ödül töreni kokteyl alanında tüm kasklar sergilenirken, yarışmada iki tasarım birinci seçildi. İlk birinci; Facebook oylamasıyla Mektepli Özel Eğitim Hizmetler'i oldu. Katılımcı ajansların kendi içlerinde yaptıkları oylama sonucunda ise The King Content & Creative Agency birincilik ödülünü paylaştı.

 

 

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 27.05.2016 12:21
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol