banner200
banner222
26 Mayıs 2016 Perşembe 02:41
Kırklareli Karagöz, Sanat ve Kakava Festivali' başlıyor
banner188
banner213
banner230

Kırklareli halkıyla adeta bütünleşen festivalde bu yıl ülkede yaşanılan terör olayları ve şehit cenazelerinden dolayı müzik ve eğlence susacacak, yerini kültür, sanat ve edebiyat etkinliklerine bırakacak. 26. Kırklareli Karagöz Kültür, Sanat ve Kakava Festivali'nin özellikle Balkan halkları arasındaki barış ve kardeşlik duygusuna hizmet etmesi amacıyla kurgulandığını ifade eden Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, bu yılki festivalde eğlence boyutunun niçin yeralmadığına ilişkin şu bilgileri verdi:

'Ülke gerçeklerine duyarsız kalamazdık'

"Geçen çeyrek yüzyılı aşkın süre içerisinde festivalimiz, özellikle Kırklarelili hemşehrilerimiz başta olmak üzere tüm Trakya ile özdeşleşti. Bu yıla kadar kültür sanat ile eğlence iç içe yaşanıyor, halkımız sevdikleri isimleri yakından görme,dinleme imkanını buluyordu. Ancak bu yıl, festival içeriğinde bir farklılığa gitmek zorunda kaldık. Ülkemizin içinde bulunduğu hazin ortam ve ulusça yaşadığımız acılara kayıtsız kalamazdık. Bu yüzden Kırklareli Karagöz Kültür, Sanat ve Kakava Festivali'nde bu yıl müzik, eğlence ve danslara yer vermedik. Türkiye'nin önde gelen sanatçılarının da katılımı ve katkılarıyla kültür, sanat ve edebiyat etkinlikleriyle dolu bir program hazırladık."

 

Kırklareli sanata doyacak

25 – 28 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan '26. Kırklareli Karagöz Kültür, Sanat ve Kakava Festivali 1600 yıllık mitolojik kökenleri olan Kakava ateşinin konuklar tarafından yakılmasıyla başlayacak. Ardından festivalin onur ödülü olan Karagöz şapkası sanatçı ALİ POYRAZOĞLU’na verilecek.

Edebiyat ve kültür-sanat ağırlıklı festival programı, tiyatro oyunları, söyleşiler, şiir ikindileri, karikatür/ resim/ fotoğraf sergileri, el sanatları çalışmaları, sanat atölyeleri, sokak animasyonları, duran heykeller, kitap fuarı ve imza günlerinden oluşuyor.

Festivale katılacak bazı isimler

FİKRİ SAĞLAR


BEKİR COŞKUN


EMRE KONGAR


ALTAN GÖRDÜM


ALİ POYRAZOĞLU


VAHİDE GÖRDÜM

NEDİM SABAN


BUKET UZUNER

ATİLLA TAŞ


YILMAZ ODABAŞI


CEZMİ ERSÖZ

TİYATRO KARE

ŞÜKRAN SONER

ARZU ÇERKEZOĞLU (DİSK GENEL SEKRETERİ)

KAMURAN KARACA (EĞİTİM-SEN GN BAŞKANI)

AHMET ÇEVİK TİYATROSU

UYGUR SANAT TİYATROSU

HALİM-AZİME YAZICI

DENİZ ÜNAL

CAN YILMAZ

IŞIL ÖZGENTÜRK

NECDET PEKMEZ

CN DEMİRCİ

ABDULLAH ŞAHİN

YALÇIN ÖZDEN

SİNAN BENGİER

NEVZAT ÇELİK

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 26.05.2016 02:41
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol