banner200
banner222
16 Şubat 2017 Perşembe 06:40
Kılıçdaroğlu: 'Evet' ülkeyi felakete götürür
banner188
banner213
banner230

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, anayasa değişikliği referandumundan evet çıkmasının Türkiye’yi felakete götüreceğini belirterek, “Sonu belirsiz bir maceradır. Bu Türkiye’yi felakete götürür” dedi.

Kılıçdaroğlu dün referandum çalışmaları kapsamında İstanbul Dedeman Otel’de bazı federasyon ve dernek temsilcileri ile basına kapalı toplantıda bir araya geldi.

‘Sandığa gidin’

Toplantının ardından açıklama yapan Kılıçdaroğlu, kendisine “Referandum sonucunda ‘Hayır’ çıkarsa ne olur? Ülkede bir kaos mu yaşanır?” sorularının sorulduğunu belirterek “Hayır, tam tersine sayın Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanlığı görevine devam edecek. Sayın Binali Yıldırım, Başbakanlık görevine devam edecek. TBMM yasa yapmaya devam edecek. Yine demokratik yöntemlerle komisyonlarda, Genel Kurul’da tartışarak, yasaları olgunlaştırarak çıkarmış olacak. Herkes görevini anayasal sınırlar içinde yerine getirecek ve Türkiye yoluna devam edecek” diye konuştu. Bütün yurttaşların sandığa gitmesi ve oy kullanmasını istediğini anlatan Kılıçdaroğlu “Anayasa Mahkemesi’ne gitmeyeceğimiz yönündeki açıklama belli çevrelerde hayal kırıklığı yaratmış durumda. Biz milletimize güveniyoruz. Sorun memleket sorunu. Dolayısıyla kararı millet verecektir” diye konuştu.

‘Sonu belirsiz macera’

Bir gazetecinin referandumdan “Evet çıkarsa ne olur ?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmeyi yaptı: “Ucu açık bir maceranın içine koskoca Türkiye Cumhuriyeti’ni sokmuş oluruz. Bütün yetkilerin bir kişinin elinde toplanması kadar yanlış bir uygulama yoktur. Dünyada böyle bir örnek de yoktur. Bir kişi çıkacak ‘ben bütün muhtarlıkları kapattım’ diyecek. Niçin? Bir kişi çıkacak, ‘Hakimleri ben tayin edeceğim, savcıları ben tayin edeceğim, büyükelçileri ben tayin edeceğim, genel müdürleri ben tayin edeceğim, Türkiye’nin devlet yapısını ben tek başıma değiştireceğim’ diyecek. Bu bir felakettir. Sonu belirsiz bir maceradır. Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir.

Bu yetkileri bugüne kadar kim kullanıyordu? TBMM kullanıyordu. Herkesin yetkisini ve yetki alanlarını TBMM bir kanunla belirliyordu. Şimdi biz kanunu bir tarafa atıyoruz, bir kişinin iradesine bırakıyoruz bütün bunları. Bu doğru değildir. Nereye götürür? Türkiye’yi bir felakete götürür. Biz bu millete güveniyoruz, kendi milletimize güveniyoruz, halkımıza güveniyoruz. Demokrasiye olan, bayrağına olan bağlılığına güveniyoruz. Tek adam yönetimlerinin olduğu Suriye’ye bakın, Irak’a bakın. ‘Suriye ve Irak çok iyi bir örnektir, biz de onlara benzeyelim’ diyorlarsa Türkiye bir felakete sürüklenir.”

Kılıçdaroğlu, daha sonra otelde gazeteci Hüsnü Mahalli ile bir araya geldi. Görüşme basına kapalı yapıldı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 16.02.2017 06:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol