banner200
banner222
03 Eylül 2016 Cumartesi 15:20
Kılıçdaroğlu: Ellerinde darbenin Cumhurbaşkanı ve Başbakanının ismi var
banner188
banner213
banner230

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu medya temsilcileriyle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, "Darbe dönemi cumhurbaşkanı ve başbakanının yazdıldığı kitapçık olduğu söyleniyor" dedi. Türkiye'nin çok özel bir dönemden geçtiğini belirten CHP lideri "Ancak bu istismar ediliyor. Yenikapı ruhundan çok daha fazla demokrasi bekliyorduk ama bu olmadı. Yenikapı ruhu bu değil, eğer biz itiraz etmezsek bu sivil darbe olur" diye konuştu. Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının satır başları şöyle:

'BİZ DESTEKLEMESEK DA OHAL MECLİSTEN GEÇTİ'

- 15 Temmuz sonrası oluşan yapıyı ben bozmadım.

- OHAL TBMM'den geçti, biz desteklemesek de geçti Ancak OHAL uygulaması amacının dışına çıktı.

- Kanun hükmünde kararnamelere prensip olarak karşıyız. KHK ile devlet düzenleniyor, devleti TBMM yapılandırır. Devlet yeniden inşa edilemez. Hem Başbakan'a hem Cumhurbaşkanı'na bu kaygılarımı ilettim.

'YARGIÇLARIN ERDOĞANI AYAKTA ALKIŞLAMASI KARA BİR TABLO'

- Adli yıl açılışının sarayda yapılması çok yanlış. İktidarın Yenikapı ruhundan anladığı siz sesinizi çıkarmayın biz istediğimizi yapalım. Bizimse Yenikapı'dan anladığımız bu değil. Yenikapı ruhu demokrasi için ortak payda çıkarmak olmalı. Yargıçların Erdoğan'ı ayakta alkışlaması kara bir tablo.

- Bu sürece yönelik bazı kırılma noktaları var. Özellikle hakimler sanıkları tutuklamak zorunda hissediyorlar kendilerini. Aksi taktirde hakimler FETÖ'cü damgayemekten korkuyor. Böyle bir atmosferde adale gerçekleşmez. Türkiye bu atmosferden çıkmalı.

- Gazetecilerin yaraların sanatçıların tutuklanması doğru değil. Yargılama olabilir ancak bu tutuksuz yargılama olmalı eğer terör örgütünün üyesiyse. Biz sanatçıların gazetecilerin yazarların tutuklanmasını kimseye anlatamayız.

- Cezaevlerinde işkence ve kötü muamele duyumları var. Bunu da biz Batı'ya anlatamayız. İnsan Hakları Komisyonu'nun bu konusunda bir araştırma yapması için biz bir girişimde bulunduk ancak bu iktidar partisi tarafından kabul edilmedi.

- TSK kahramanca mücadele yürütüyor.

- TBMM'de yıkılan yerler bir an önce yapılanmalı.

- AKP, CHP ve MHP'nin biraraya gelmesi önemli ama burada HDP'nin de olması lazım.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 03.09.2016 15:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol