banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
27 Ağustos 2016 Cumartesi 17:20
Kılıçdaroğlu: Cetvelle çizilen sınırımız yoktur

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merzifon Belediyesi'nin toplu açılış ve temel atma töreninde konuşuyor:

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının satırbaşları şöyle:

Hepiniz geldiniz onur verdiniz. En içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Merzifon Belediye başkanımızı yaptıklarını dinledik. Bu başarı tek başıma benim değil dedi. Hepimizi tuzu var dedi. Birlikte çalıştığımız zaman aşamayacağımız hiç bir şey yoktur demektir.

Kurtuluşu Savaşının ilk yıllarını düşünün. Tüfek yok, mermi yok. Hepsinin yüreğinde güçlü bi inanış var. hiç kimse unutmasın. Gazi'nin kurduğu Cumhuriyet altın tabak içinde sunulmadı. Şehitlerin kanı, gazilerimiz alınteri var.

Cetvelle çizilen sınırımız yoktur. Cumhuriyetimizin değerini bilmek zorıundayız. Bazı bu değerin farkında değil. Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir. Erdemdir, fazilettir, eşit yurttaşlıktır. Aklın kiraya verildiği düzen değildir. Düşüncellerini özgürce dile getirdiği rejimdir. Çocuklarımız Cumhuriyetin kurucu değerleriyle yetiştirmeliyiz.

Anadolunun mütevazi ilçesindeyiz. Çalışınca her şey oluyor.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 27.08.2016 17:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177