banner200
banner235
banner225
02 Haziran 2016 Perşembe 17:20
Kıbrıs'ta liderler müzakere masasına dönüyor
banner188
banner213
banner230Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Dünya İnsani Zirvesi'nde Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından verilen resmi yemeğe KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın da katılması üzerine 27 Mayıs'ta yapılacak olan liderler görüşmesini iptal etmişti. İki lider İstanbul’daki kriz sonrası bu gün ilk kez Eğitim Teknik Komitesi’nin Dünya Çocuk Günü nedeniyle ara bölgede Kıbrıslı Türk ve Rum çocuklarını bir araya getirdiği etkinlikte buluştu. İki lider katıldıkları etkinlikte çocuklar ile sohbet ettiler ve oyun oynadılar. Etkinlik sonrası iki Lider daha sonra ise baş başa görüşme yaptılar. Görüşme sonrası iki lider açıklama yaptılar.

Akıncı “ Kıbrıs sorununun çözümü, mahkeme koridorlarında değil, müzakerelerde olacak”

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yaptığı açıklamada, 8 Haziran'da, saat 10.00'da, Anastasiadis ile ara bölgede bir araya geleceklerini belirtti. Akıncı, Kıbrıs sorununun çözümünün mahkeme koridorlarında değil, müzakerelerde olacağını belirterek, “Aklın yolu bir. Bu akıl yolu da bize bir an evvel müzakereleri başlatıp, çözüme varmayı söylüyor” dedi. Akıncı, 8 Haziran’ı Anastasiadis’in önerdiğini ve kendilerinin de bunu uygun bulmasıyla bu görüşmeyi gerçekleştireceklerini belirtti.
“Kıbrıs sorunu çözümsüz kaldıkça, bu tür meseleler bir şekilde gündemde olacak”
Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle devam etti:

Temenni ederiz ki, iki lider olarak müzakereleri 15 Mayıs’ta açıkladığımız üzere, bu yıl sonuna kadar başarıyla sonuçlandırabilelim ve bu sorunlar da mazide kalsın. Kıbrıs sorunu çözümsüz kaldıkça, bu tür meseleler bir şekilde gündemde olacak. Bugün olmazsa yarın olacak. Doğu Akdeniz’deki enerji konusu bugün olmazsa yarın olacak. O konulardaki sıkıntı ve sorunlar gelişecek. Oysa biz taraflar arasında iyi ilişkilerin gelişmesini, iş birliği olanaklarının gelişmesini arzu ediyoruz”. “Aklın yolu bir. Bu akıl yolu da bize bir an evvel müzakereleri başlatıp, çözüme varmayı söylüyor” diyen Akıncı, “Bugün çocuklarla beraber olduğumuz bir etkinlikte bu kararı üretmemiz de anlamlıdır. Çünkü bu adada bu çocukların bizim yaşadıklarımızı yaşamamasını istiyoruz. Barış, eşitlik, huzur, güven içinde bir gelecek yaratmamız lazım. Hangi dinden, dilden olursa olsun bu güzel çocuklar için” dedi.

Rum yönetiminin kuzeydeki Rum mallarına ilişkin önerisi

Gazetecilerin, Rum Yönetimi’nin Kuzey Kıbrıs’taki Rum mallarıyla ilgili Avrupa Konseyi’ne sunduğu öneriye ilişkin sorusu üzerine Akıncı, Müzakere süreci devam ederken AİHM’de o tür olayların yaşanmasının doğru olmadığını kaydeden Akıncı, “Kıbrıs sorununun çözümü masada olacak. Yeniden başlayacak müzakerelerde olacak. Mahkeme koridorlarında değil” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 02.06.2016 17:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol