banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
17 Şubat 2016 Çarşamba 12:00
Kezban Hatemi’den Melis Alphan’a dava


2013 yılı Mayıs ayında Melis Alphan’a konuşan Kezban Hatemi’nin oğlu Mehmet Ali Hatemi annesine dair bazı iddialarda bulunmuştu. Mehmet Ali Hatemi, röportajda annesinin kendisini akıl hastanesine kapattığını öne sürmüştü. Röportajdan 2 yıl sonra Ağustos 2015’te başka bir gazeteye konuşan Kezban Hatemi, oğlunun iddialarını yalanlayarak, “Öküzün altında buzağı aramaya kalktılar. O röportajı yapanların çok ciddi hasta olduklarına inanıyorum. Oğlumu kullandılar” demişti.

Kezban Hatemi’nin oğluyla röportajı yapan Melis Alphan’ı hedef alması üzerine, Alphan sosyal medya hesabından “Bu kadın bir yalancı. Şimdi ona yalancı dediğim için bana dava açsın” diye mesaj yazdı. Bunun üzerine Kezban Hatemi’nin kendisine dava açtığını duyuran Melis Alphan, “Kezban Hatemi’nin bana hakaret ettiği röportajı okuyup Twitter’a ‘bu kadın yalancı’ yazdım diye iddianame hazırlandı” ifadelerini kullandı.

Dava 3 Haziran’da
İddianamede, Melis Alphan hakkında 3 aydan 2 yıla kadar hapis istenirken, cezanın alenen ve basın yoluyla işlendiği gerekçesiyle de artırılması talep edildiği belirtildi. Davanın 3 Haziran’da İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanacağı öğrenildi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 17.02.2016 12:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177