banner200
banner235
banner225
08 Ekim 2016 Cumartesi 10:20
Kerry: Suriye rejimi ve Rusya'ya savaş suçları soruşturması açılmalı
banner188
banner213
banner230


ABD Dışişleri Bakanlığı binasında, Fransız Dışişleri Bakanı Jean Marc Ayrault ile ikili görüşmeye başlamadan önce, gazetecilere yaptığı açıklamada, Fransa'nın Suriye, terörizm ve başka uluslararası sorunların çözülmesi için çabalayan ve önemli katkıları bulunan bir ülke olduğunu ifade etti.

Suriye'deki gelişmeleri de değerlendiren Kerry, "Rejim, dün gece Suriye'de bir başka hastaneye daha saldırdı, 20 kişi öldü, 100 kişi de yaralandı. Rusya ve Suriye rejimi, hastaneleri, sağlık kurumlarını, çocukları, kadınları neden vurduklarını tüm dünyaya açıklamak zorundadır" dedi.

Bu tür girişimlerin ciddi bir savaş suçu olduğunu söyleyen Kerry, "Bunlar savaş suçu soruşturması açılması için yeterli nedenler. Bu saldırıları yapanlar, yaptıkları bu hareketlerden dolayı sorumlu tutulmalıdırlar" diye konuştu.

Kerry, sivillere, hastanelere ve diğer sağlık kuruluşlarına karşı düzenlenen saldırıların kaza olamayacağını belirterek "Artık kaza diye açıklanamaz, kaza bahanesini geceli yıllar oldu. Sivilleri terörize etmek, askeri hedeflerinin önüne çıkan herkesi öldürmek, hedeflenen bir strateji" dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 08.10.2016 10:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol