banner200
banner235
banner225
23 Şubat 2016 Salı 19:21
Kemik ağrılarının sebebi tümör olabilir
banner188
banner213
banner230

Yaş faktörünün yanı sıra, bazı hastalıklar ve çevresel faktörlerin de kemik sağlığını olumsuz etkilediğini belirten Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü uzmanı Prof. Dr. Mehmet Demirtaş, “Kemiklerde oluşan sorunların en önemli nedenleri; gençlerde spor yaralanmaları, yanlış beslenme, fiziksel aktivite azlığıdır. İleri yaştaki kişilerde ise yaşın ilerlemesine bağlı olarak ek sistemik hastalıkların görülme oranı artar. Bunların yan etkisi olarak kemiklerde tümör oluşma riski de bulunmaktadır. Kemiklerde meydana gelen ağrılar bu tümörlere işaret ediyor olabilir” dedi.

Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Prof. Dr. Mehmet Demirtaş, kemik sağlığı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kemik sağlığını olumsuz etkileyen ve işlevlerini bozan hastalıkların başında troid ve paratroid bezlerinin hastalıklarının geldiğini açıklayan Demirtaş, “Böbrek rahatsızlıkları da kalsiyum-fosfor metabolizmasını etkilendiği için kemiklerde yumuşamaya neden olabilmektedir. Romatoid artrit ve bağ dokusu hastalıklarının tedavisinde kullanılan kortizon, kemiklerin ekleme yakın yerlerinde bölgesel doku ölümüne yol açarak eklemlerin fonksiyonunu bozar. Ayrıca karaciğer hastalıklarında da kemik metabolizmasını kontrol eden enzimlerin etkilenmesi durumunda kemik döngüsünün bozulmasına bağlı yumuşamalar görülebilmektedir” ifadesinde bulundu.

'BİLİNÇSİZ İLAÇ KULLANIMI KEMİK ERİMESİNE YOL AÇABİLİR'

Kemiklerde oluşabilecek sorunların yalnızca hastalıklardan kaynaklanmadığını dile getiren Demirtaş, bunun yanında; yaşam şekli ve ilaç kullanımı gibi değişkenlerin de kemik sağlığı üzerinde etkilerinin bulunduğunu kaydetti. Demirtaş, “Hareket etmek genel sağlık açısından olduğu gibi kemik sağlığı açısından da çok önemlidir. Bununla birlikte kortizon, kan sulandırıcılar, sara, kanser ilaçları, guatr, mide ve psikiyatri ilaçları gibi bazı ilaçlar da kemik metabolizmasını bozabileceği için uygun kullanımı mutlaka doktor yönlendirmesi ile olmalıdır” tavsiyesinde bulundu.

Demirtaş, sigara ve aşırı alkol tüketimi ile düzensiz beslenmenin neden olduğu obezite de kemik sağlığını olumsuz etkileyen faktörler arasında olduğunu söyledi. Kemik kaybı hızının özellikle menopoz dönemindeki kadınlarda önemli ölçüde arttığına vurgu yapan Demirtaş, “Kahve, şekerli ve asitli içecekler gibi yüksek düzeyde kafein içeren besinler, aşırı protein alımı, tuz tüketimi ve idrarla kalsiyum atımını arttırır” dedi.

'KEMİK AĞRILARININ SEBEBİ TÜMÖR OLABİLİR'

Kemik yoğunluğunun, kemikteki kalsiyum minerali miktarı ile ilişkili olduğunu aktaran Demirtaş, “Bu yoğunluk 25-30 yaşlarında maksimum düzeye ulaşır. Bu yaş döneminden sonra kemik yoğunluğunun devamını sağlayacak hususlara dikkat edilmeli ve kemik kaybı hızı azaltılmaya çalışılmalıdır. Kemiklerde oluşan sorunların en önemli nedenleri; gençlerde spor yaralanmaları, yanlış beslenme, fiziksel aktivite azlığıdır. İleri yaştaki kişilerde ise yaşın ilerlemesine bağlı olarak ek sistemik hastalıkların görülme oranı artar. Bunların yan etkisi olarak kemiklerde tümör oluşma riski de bulunmaktadır. Kemiklerde meydana gelen ağrılar bu tümörlere işaret ediyor olabilir. Kemik tümörlerinin bir kısmı sinsi bir şekilde yayılmaya başladığı için anlamlandırılamayan kemik ağrılarında mutlaka doktora başvurulmalıdır” şeklinde konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 23.02.2016 19:21
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol