banner200
banner235
banner225
21 Mart 2016 Pazartesi 09:40
Kayyım, iltica ettirdi
banner188
banner213
banner230

İngilizce yayın yapan Today’s Zaman gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Sevgi Akarçeşme, Belçika’ya iltica etti. Deutsche Welle’nin sorularını yanıtlayan Akarçeşme, Zaman medya grubuna kayyım atandıktan sonraki iki gün içinde “gazetede ya da Türkiye’de kalmasına gerek olmadığını” anladığını söyledi. Bir konferansa katılacağı Brüksel’den dönmeme kararı alan Akarçeşme, elinde bir bavulla arkadaşlarına veda dahi etmeden yola çıktığını anlattı.

‘IŞİD gibi yağmaladılar’

Medyada cumhurbaşkanını sorgulayan tüm seslerin cezalandırıldığını ifade eden Akarçeşme, “Bu neredeyse IŞİD’in yağmalama zihniyeti gibi: Başkasının malını ve mirasına el koyup her şeyi yok ediyorsunuz” dedi. Hükümetin yolsuzluk soruşturmalarının başladığı 2013’ten beri Zaman’ı hedef aldığını belirten gazeteci, “Bu gazetemize düzenlenen ilk baskın değildi, ancak en vahşisiydi” diyerek polis baskını sırasında gözyaşlarına hâkim olamadığını anlattı.

“Medyaya yönelik cadı avı gazetemizle sınırlı da değil” diyen Akarçeşme, Can Dündar ve Erdem Gül’ün yeniden tutuklanabileceğine dikkat çekti.

Hakaretten yargılanacak

Aralık 2015’te sosyal medyadan başbakana hakaret ettiği gerekçesiyle 17 ay ertelemeli hapis cezası verilen Akarçeşme, gelecek hafta da cumhurbaşkanına hakaretten yargılanacağını, ancak duruşmaya katılmayacağını söyledi.

Ülkesinin yemeklerini ve güneşini şimdiden özlediğini ifade eden Akarçeşme, “Türkiye’de bir açık hava hapishanesindeydim, Brüksel’e inince çok rahatladım. En azından buradan sesimi duyurabilirim” diye konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 21.03.2016 09:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol