banner200
banner222
10 Haziran 2016 Cuma 17:40
Kayıp 2700 yıllık Hitit stelinde yeni gelişme
banner188
banner213
banner230

Konya'nın Ereğli ilçesinde geç Hitit dönemine ait olduğu ileri sürülen 2 bin 700 yıllık stel (mezar taşı) ile ilgili iddialar bitmiyor. Adana’da 6 milyon liraya satıldığı iddia edilen eserin Cinler Mahallesi Anafartalar caddesi 99 numarada hali hazırda devam eden inşaatın temel kazısından çıktığı iddia ediliyor.

Hürriyet'ten Ömer Erbil' haberine göre, arsasını müteahite kat karşılığı veren Emekli polis memuru Muzaffer Yaramış, ‘’Stelin fotoğrafını bir arkadaşımın telefonunda gördüm. Senin arsadan çıkmış denince müteahhitte sordum. 'Yok öyle bir şey' dedi. İnşaata gittim 5 metre derinliğinde defineci tüneli ile karşılaştım. Emniyet Müdürlüğü’ne bildirdim ama kimse ilgilenmedi’’ dedi. Yaramış'ın iddialarına göre tünel kazarak hafriyat sırasında bulunan Geç Hitit dönemi steline ait olan mezar odaları aranıyor. Cinler mahallesi muhtarı Murat Biler de geceleri gizli gizli tünelin kazıldığını ileri sürdü. Muhtar Biler, "Birkaç defa gece polise kaçak kazı yapıldığını ihbar etmeme rağmen gelen giden olmadı" diye konuştu.

İNSAN GİRECEK BOYUTTA TÜNEL KAZILDI

Şu an devam eden inşaatın ortasına 1 metre genişliğinde 5 metre derinliğinde bir tünel kazılmış durumda. Tünel, devletin tüm birimlerine bildirildiği halde henüz bir işlem yapılmadı. Müzeden gelen arkeologlar tünele girmeden yüzeysel bakarak tutanak hazırladı.

'SU KUYUSU KAZDIM'

Suçlanan Aksoy inşaatın sahibi Adem Aksoy ise sorularımıza şu yanıtı verdi: "Bu eseri daha önce hiç görmedim. Oradaki çukur su kuyusu. Define kazısı yapmak için müsaade alabilir miyim diye müzeye gittim. Müze müdürü de katmanlara ben baktım orada bir şey yok diyince vazgeçtim. Herkes söyleyince bende inandığım için izin almak istedim. Savcılık henüz ifademi almadı. Hem sen kimsin ki bana bu soruları soruyorsun. Sana cevap vermek zorunda değilim. Eseri benim sattığımı yaz da görelim. "

SORULAR

1 - Eserin bu inşaatın hafriyatında çıktığını aylardır tüm Ereğli konuşmasına rağmen neden inceleme başlatılmadı?

2- Arsa sahibinin şikayetine rağmen polis neden müdahale etmedi?

3- Kaçak define çukuru olmasına ve bu yönde şikayet bulunmasına rağmen inşaat alanı neden mühürlenmedi?

4- Savcı neden Hürriyet ‘te haber çıktıktan sonra ifade almaya başladı?

6- Savcı basit bir eski eser kaçakçılığında neden gizlilik kararı aldı?

7- Gece kaçak kazı yapıldığına dair muhtarın ihbarlarına polis neden kulak tıkadı?

8- Emekli bir emniyet mensubu arazimde kaçak define aranıyor ve eser benim arazimden çıktı deyip bu yönde müteahhitti suçlamasına rağmen Adem Aksoy’un ifadesi neden alınmıyor?

9- Defineci çukuruna ve tünellere neden kimse girip bakmıyor?

SORU ÖNERGESİ VERİLDİ

Konya’nın Ereğli ilçesinde, kaybolan 2700 yıllık Geç Hitit dönemi mezar steli için CHP Konya Milletvekili Mustafa Hüsnü�Bozkurt soru önergesi verdi. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın yazılı cevaplaması için verilen önergede Hürriyet’in gündeme getirdiği iddialar soruldu.

Soru önergesinde şu sorulara yer verildi;

1) Bakanlığınızın bahsi geçen konudan haberi var mıdır; yetkili birimlere talimat verilerek soruşturma başlatılmış mıdır; başlatılması planlanmakta mıdır?

2) Ereğli Cumhuriyet Savcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında kimlerin ifadesi alınmıştır; konu dahilinde tutuklanan ya da gözaltına alınan kişi ya da kişiler var mıdır?

3) Arsa sahibi Muzaffer Yaramış’ın iddia ettiği üzere inşaatın durdurulmadığı doğru mudur; doğru ise gerekçesi nedir?

4) Tarihi stelin bulunduğu iddia edilen inşaatın müteahhiti Adem Aksoy’un ,define kazısı izni istediği, müze yetkililerinin de hakkında kaçak kazı yapmaktan tutanak olduğu gerekçesiyle Aksoy’a izin vermediği doğru mudur?

5) Arsa sahibi Muzaffer Yaramış’ın geceleri inşaatta gizli tünel kazıldığını ve kaçak kazı yapıldığını polise ihbar etmesine rağmen, emniyet yetkililerinin konuyla ilgilenmediği doğru mudur?

6) İnşaat alanında bulunduğu belirtilen Hitit dönemine ait yaklaşık 2 bin 700 yıllık stelin Adana’da 6 milyon TL’ye satıldığı iddiası araştırılmakta mıdır; iddia ile ilgili olarak Adana’daki yetkili birimlerle irtibata geçilmiş midir?

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 10.06.2016 17:40
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol