banner200
banner222
04 Ekim 2016 Salı 11:40
Kardeşçe gidip geldikleri köylerden ölüm yağıyor
banner188
banner213
banner230

Bir zamanlar Suriye’deki akrabalarıyla gidip geldikleri köylerden şimdi kendilerine ölüm yağdığını anlatan köylüler, kendilerinin gidecek yerlerinin olmadığını söyledi.

Kilis’in Oylum köyündeki çocuklar geceleri bomba ve silah sesleriyle uyanırken, kadınları göçmen Suriyeli kadınların kocalarını ellerinden aldığından yakındı. Köyün erkekleri ise sınır ticareti yaptıkları günlere özlem duyuyor.

“SURİYELİLER BİZE KAÇTI, BİZ NEREYE GİDELİM"
Korkmalarına rağmen gidecek bir yerleri olmadığını anlatan Zeynep Avşar, “Suriyeliler kaçtı bize geldi. Biz nereye gidelim. Bizler korkmamıza rağmen gidecek yerimiz yok. Biz kendi halimizde yaşayan köylülerdik. Suriye’de iç savaş çıktı kaçıp bize geldiler. İlçemizde bizden çok Suriyeli yaşıyor. Suriyeliler hem işimizi hem eşimizi elimizden aldılar. Suriyeli kadınlarla evlilikler artınca yuvalar yıkıldı. Biz sadece ölüm korkusu yaşamıyoruz eş ve iş korkusu da yaşıyoruz” dedi.

“GÜNÜMÜZDEN DE YARINIMIZDAN DA ENDİŞELİYİZ”
Bir zamanlar gidip geldikleri Suriye köylerinden şimdi kendilerine ölüm yağdığını anlatan Hüseyin Sağlam ise eski günlere özlemini dile getirdi.
Köyün yaşlılarından olan Sağlam, “Sınır bize çok yakın hatta üç kilometre ilerimizde hudut var. Buradan kuş bile uçmazdı. Çok sakin bir yaşantımız vardı. Köylülerimiz Suriye’ye gidip geliyorlardı. Gidip gelenler ticaret yapıp para bile kazanıyorlardı. Bayramlarda da ya karşımızdaki köylüler bize gelir ya da biz o köylülere kardeşçe gidip gelirdik. Şimdi bu günümüzden de yarınımızdan da endişeliyiz” diye konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 04.10.2016 11:40
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol