banner200
banner222
16 Ağustos 2016 Salı 18:00
Kapatılan Özgür Gündem gazetesine polis baskını... Çok sayıda gazeteci gözaltına alındı
banner188
banner213
banner230

'PKK propagandası' aptığı gerekçesiyle İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından kapatılan Özgür Gündem binasına polis baskını gerçekleşti.

Gazetenin İstanbul Beyoğlu'ndaki merkez binasına yapılan baskında polis içeride arama gerçekleştiriyor. Gündem'e yapılan baskını Özgürlükçü Hukukçular Derneği Twitter üzerinden duyurdu.

ÖZGÜR GÜNDEM'E POLİS ABLUKASI - VİDEO

Destek için Özgür Gündem'e gelenler dışarı çıkarılırken, polis gazete önünde de görüntü alınmasını engellemeye çalışıyor ve kimlik kontrolü yapıyor. Çok sayıda gazeteci gözaltına alındı. İMC'de yer alan habere göre gözaltına alınanlardan bazılarının isimleri şöyle:

Gözaltına alınan bazı gazeteciler şöyle:

Günay Aslan, Reyhan Hacıoğlu, Ender Öndeş, Doğan Güzel, Ersin Çaksu, Kemal Bozkurt, Sinan Balık, Önder Elaldı, Davut Uçar, Zana Kaya, Fırat Yeşilçınar.

Dicle Haber Ajansı muhabiri Mesut Karnak.

imc TV muhabiri Gülfem Karataş ve imc TV kameramanı Gökhan Çetin.

Gazetenin 5 katlı binanın her katına Özel Harekât polisi yerleştiştirildi.

Öte yandan polis canlı yayın gerçekleştiren İMC TV muhabirine saldırdı. O anlar kameraya böyle yansıdı:

POLİSTEN İMC TV'YE CANLI YAYINDA SALDIRI - VİDEO

Özgür Gündem gazetesinin geçici olarak kapatılmasıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu'nca Türk Ceza Kanunun (TCK) 302/ 1, 314/2, 220 / 1,2,8 ve 3173 sayılı Terörle Mücadele Yasasını'nın 7/7'nci maddeleri gereğince İstanbul'da yayınlanan Özgür Gündem adli gazetenin sürekli olarak PKK terör örgütü propagandası yaparak bu örgütün yayın organı gibi hareket ettiği iddiası ile ilgili gazete yetkilileri hakkında başlatılan soruşturma çerçevesinde; Anılan gazetenin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 28. maddesinin son fıkrası uyarınca geçici olarak kapatılması Sulh Ceza Hakimliği'nden talep edilmiştir. Talep, İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi'nin 16 Ağustos 2016 gün ve 3825 değişik iş sayılı kararı ile uygun görülerek Özgür Gündem adlı gazetenin geçici olarak kapatılmasına karar verilmiştir."

BASIN KONSEYİ KINADI

Basın Konseyi 15 Temmuz darbe girişimi sonrası gözaltına alınan gazeteciler,tutuklamalar ve gazete kapatılması ile ilgili bir yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şunlara değinildi;

"15 Temmuz darbe girişimi sonrasında çok sayıda gazetecinin gözaltına alınması, tutuklanması ve son olarak Özgür Gündem Gazetesi’nin de geçici olarak kapatılması gibi kararlar, yeni hak ihlallerine yol açmaktadır. Bu gelişmeler, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü açısından kırılmaya neden olmaktadır.

Haberinden ötürü bir süredir gözaltında tutulan muhabir Arda Akın’ın dün akşam tutuklanması gibi, tek işi ve işlevi gazetecilik olanların yargılandığı durumlar yaşanmaktadır.

Aynı zamanda, yaptığı haberi için gözaltında tutulan TV haber editörü Ercan Gün'ün de 20 gündür sorgulamasının devam ettiğini görmekteyiz.

Doğrudan suça bulaşmamış ve işi gazetecilik olanların çağdaş demokrasilerde olduğu gibi herhangi bir hukuksal takibe uğramaması gerekir. Basın mensuplarının özgür gazetecilik yapmaları yasaların teminatındadır.

Kaldı ki bu süreçte, sorgulanan gazetecilere ısrarla haber kaynaklarını açıklamalarının istenmesi de kabul edilemez.

Sosyal medyada atılan tweetlerin de suç unsuru olarak gösterilmesini hayretle karşılamaktayız.
Tüm bunların sonunda, gazetecilerin ''örgüte bilerek, isteyerek yardım etme'' suçuyla tutuklandıklarını görmekteyiz.

Haberleri, olayları ilk duyuran muhabirlerin örgütlerle irtibatlandırılarak suçlanmalarının, gözaltına alınan gazetecilerin giysilerinin bile kriminal incelemeye alınmasının, haber kaynaklarının açıklanması için baskı altında tutulmalarının bugüne dek alışılagelmiş uygulama olmadığını hatırlatıyoruz.
Terör örgütlerine bilerek, isteyerek yardımda bulundukları iddiasıyla gözaltına alınan ya da tutuklanan gazetecilerin sayısının her gün artmasından endişeliyiz. Basın özgürlüğünün bu ortamda yaşatılmasından derin kaygı duyuyoruz"

HPD'DEN İLK TEPKİ

Halkların Demokrasi Partisi Twitter hesabından Özgür Gündem gazetesinin kapatılmasına ve polis tarafından basılmasına tepki gösterdi.

HDP'nin Twitter hesabından yapılan paylaşın şöyle:

-Kendilerine bağlı ve biat edenlerin dışında hiçbir yazılı, görsel, işitsel ve sosyal medya aracına tahammül edemeyen bir iktidar var.

-Özgür basın bu zorlu günleri de dayanışmayla ve kararlı bir duruşla atlatacak, gerçeklerin gizli kalmasına izin vermeyecek ve susmayacaktır.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 16.08.2016 18:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol