banner200
banner225
31 Temmuz 2016 Pazar 10:40
Kamuda tasfiyeler cadı avına dönüştü... 159 KESK üyesi açığa alındı
banner188
banner213
banner230

15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan operasyonlar kapsamında binlerce kamu çalışanı açığa alındı. KESK Eşbaşkanı Lami Özgen, üyelerinin işten çıkarılmasına tepki göstererek, işten çıkartılan tüm kurumlarda üyeleri için somut veri istediklerini belirtti. 


Açığa alınanların içerisinde, cemaat yapılanmasına sürekli karşı çıkan Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) üyeleri de yer alıyor. KESK’e bağlı Eğitim-Sen’de 88, Sağlık Emekçileri Sendikası’ndan (SES) 17, Tarım Orkam- Sen’den 4, Büro Emekçiler Sendikası’ndan (BES) 38, Diyanet ve Vakıf Emekçileri Sendikası’ndan (DİVES) 1 ve Haber-Sen’den 11 kişi olmak üzere toplamda 159 KESK üyesi açığa alındı.

"MEVCUT HUKUK VE ANAYASAYA AYKIRIDIR"

15 Temmuz darbe girişiminden sonra AKP iktidarı tarafından kamu emekçilerine yönelik cadı avının hiçbir gerekçe gösterilmeden başlatıldığına dikkat çeken Özgen, “Kamu emekçilerinin hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkarılması, her şeyden önce mevcut hukuk ve anayaysa aykırıdır” dedi.

İSTANBUL'DA KESK ÜYESİ 20 KAMU ÇALIŞANI GÖREVDEN ALNDI

KESK İstanbul Şubeler Platformu, darbe girişimi ve ardından kamuda yaşanan görevden almalar ve işten çıkarmalarla ilgili basın toplantısı düzenledi. KESK İstanbul Şubeler Platformu dönem sözcüsü Fadime Kavak, emeğin haklarını, laikliği, gerçek demokrasiyi ve barış savunmaya devam edeceklerini söyledi. İstanbul’da kamuya yönelik ‘temizleme’ operasyonlarında şimdiye kadar KESK’e bağlı sendikalara üye 20 emekçinin görevden alındığı belirtildi.

(Kaynak: D)

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 31.07.2016 10:40
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol