banner200
banner222
12 Ağustos 2016 Cuma 06:20
Kamu İhale Yasası delik deşik oldu
banner188
banner213
banner230

Bundan böyle İçişleri Bakanlığı’na bağlı kuruluşlar adına mal ve hizmet alımı yapacak olan diğer kamu kurum ve kuruluşlarının savunma, güvenlik veya istihbarat alanlarına ilişkin mal ve hizmet alımları ile yapım işleri de istisna olacak. İçişleri Bakanlığı’na bağlı kuruluşların ihtiyaçlarını karşılamak üzere başka kamu kurum ve kuruluşları tarafından da alım yapılabilecek. Bu alımlarda Kamu İhale Yasası uygulanmayacak.

Kamu İhale Yasası’nın “istisnalar” başlıklı maddesine göre, “Savunma, güvenlik veya istihbarat alanları ile ilişkili olduğuna veya gizlilik içinde yürütülmesi gerektiğine ilgili bakanlık tarafından karar verilen veya mevzuatı uyarınca sözleşmenin yürütülmesi sırasında özel güvenlik tedbirleri alınması gereken veya devlet güvenliğine ilişkin temel menfaatlerin korunmasını gerektiren hallerle ilgili olan mal ve hizmet alımları ile yapım işleri” yasanın kapsamı dışında bulunuyor. İçişleri Bakanlığı tarafından bu kapsamda yapılacak ihalelere ilişkin ayrıntılar-esaslar da Bakanlar Kurulu kararı ile belirleniyor.

Dün 2010 yılında çıkarılan bu kararda değişiklik yapıldı. Mevcut kararda Jandarma Genel Komutanlığı, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Kamu İhale Yasası kapsamı dışında kalarak yapacakları savunma, güvenlik veya istihbarat alanları ile ilgili mal, hizmet alımları ile yapım işleri düzenleniyordu.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 12.08.2016 06:20
Anahtar Kelimeler:
EkonomiHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol