banner200
banner222
07 Ağustos 2016 Pazar 14:20
Kahraman gibi karşılanmıştı... Nükleer fizikçi idam edildi
banner188
banner213
banner230

Amiri'nin BBC'ye konuşan annesi, oğullarının cenazesinin memleketine getirildiğini söyledi. İranlı anne, boynunda ip izleri olan Amiri'nin asılarak idam edildiğini belirtti.

2009'da Suudi Arabistan'da umre ziyaretindeyken ortalıktan kaybolan 1977 doğumlu Amiri’nin, daha sonra ABD’ye gittiği ortaya çıkmıştı. Washington yönetimi, Amiri'nin ABD'den sığınma talep ettiğini açıklamıştı. ABD'li yetkililer o dönem BBC'ye yaptıkları açıklamalarda, Amiri'nin kendi arzusuyla ABD'ye kaçtığını ve kendilerine "faydalı bilgiler" verdiğini belirtmişlerdi.

KAHRAMAN GİBİ KARŞILANMIŞTI

İran'ın nükleer programı hakkında geniş bilgi sahibi olduğu bildirilen Amiri ise Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) tarafından alıkonulduğunu iddia etmişti. 2010'da İran'a döndüğünde CIA'in elinden kaçtığını öne süren Amiri, ülkede kahraman gibi karşılanmıştı.

Amiri, Mayıs 2011'de ise vatana ihanet suçundan tutuklanarak hapse atılmıştı.

ABD'deyken video mesaj ile kamuoyuna açıklamada bulunan Amiri, "Beni uyuşturucu iğne ile bayıltılıp nerede olduğunu bilmediğim bir eve götürdüler" demişti. Amiri ayrıca, CIA'e "hassas bilgiler aktarması için yoğun psikolojik baskı gördüğünü" ifade etmişti.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 07.08.2016 14:20
Anahtar Kelimeler:
DünyaHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol