banner200
banner222
15 Şubat 2016 Pazartesi 13:40
Kadınlardan taciz ve tecavüzlere danslı protesto
banner188
banner213
banner230

Bu yıl 4'üncüsü gerçekleştirilen 'One Billion Rising' (Bir Milyar ayaklanıyor) hareketi şu ana kadar kadına yönelik şiddete, tacize son vermek için yapılan, insanların her geçen gün katılım sağlayarak destek verdikleri bir eylem olduğu belirtildi. Bu hareketin şu an 200 ülkede 14 Şubat 2012 yılında başladığı bir eylem olduğu kaydedildi. Kadınlar, yaşam sürelerinin üçte birini şiddete maruz kaldığı gerçeği ile bu eylemi başlattı.

Yapılan istatistiki bilgiler ışığında 7 milyar insan olan dünyada 1 milyardan fazla kadının şiddete maruz yaşadığı görüldüğünü belirten kadınlar, "Sokaklarda dansla tepkimi dile getiriyoruz. Türkiye'de her 4 saatte bir kadın şiddete maruz kaldığını görsel ve yazılı basından görüyoruz. Bugün dünyanın yaklaşık 200 ülkesinde kadınlar adaletsizliğe, eşitsizliğe karşı aynı dansı yaparak protesto etmeye çalışıyoruz.
Kadınların uğradıkları haksızlıklara karşı tepkimizi ve öfkemizi gözler önüne sermeye çalışıyoruz. Geçen yıl 300'e yakın kadın erkek şiddetine maruz kalarak yaşamını kaybetti. Şiddete maruz kalan milyonlarca kadın ise korkularından şiddet gördüğünü kimselere açıklayamıyor ve herhangi bir kuruma başvurmuyor" dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 15.02.2016 13:40
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol