banner200
banner222
14 Şubat 2017 Salı 19:00
Kadıköy'deki binalara 15 kat sınırı geldi
banner188
banner213
banner230

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde Kadıköy'de kat yüksekliği serbest olan binalara 15 kat sınırı getirilmesine ilişkin plan değişikliği teklifi oy birliğiyle kabul edildi. Taşyapı İnşaat'ın Kadıköy'de kaçak olarak inşa ettiği 45 katlı konutların yapmı durdurulmuş, Taşyapı'nın başvurduğu mahkeme, ruhatsız bir şekilde sürdürülen inşaarttın mühürlenmesi dolayısıyla Kadıköy Belediyesi'nin inşaat şirketini zarara uğrattığına hükmederek belediyeyi 101 milyon lira tazminata mahkûm etmişti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi şubat ayı meclis toplantısının 2'nci birleşimi İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) Saraçhane'deki binasında yapıldı. Meclis'te Kadıköy'de yüksekliğin serbest olduğu alanlara 15 kat sınırı getirilmesine ilişkin teklifin yer aldığı komisyon raporu gündeme alındı. Rapor, AKP'li ve CHP'li Meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi.

İBB Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyon Başkanı Hadi Diler, Kadıköy dışındaki diğer ilçelerde de yükseklik sınırlaması için çalışma yürütüldüğünü söyledi. Diler, "Şehir Planlama Müdürlüğü ile görüşülerek önümüzdeki günlerde karar verilecektir." ifadesini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi CHP'li Meclis Üyesi Esin Hacıalioğlu da pilot bölge olarak Kadıköy'de başlatılan uygulamanın diğer ilçelere de örnek olması gerektiğini kaydetti.

Alınan bu karar ile bölgede kentsel dönüşüm kapsamında yapılacak yeni binalara 15 kat sınırı getirilmiş oldu. Ancak sınırlama planı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılarak kentsel dönüşüm alanı ilan edilen Fikirtepe'yi kapsamıyor.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 14.02.2017 19:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol