banner200
banner222
02 Mayıs 2016 Pazartesi 16:21
Kadavra üzerinden estetik eğitimi
banner188
banner213
banner230

Düzenlenen çalıştayda Medikal Estetik Yüz Kadavra Çalıştayı Eğitim Koordinatörü Dr. Ahmet Atalık manken ve oyuncu Sema Şimşek’in yüzü üzerinden anlattığı uygulamaları kafa kadavrası üzerinden doktorlara eğitim verdi.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı ve Medikal Estetik Tıp Derneği, medikal estetik uygulamalarında doktorlara eğitim vermek için çalıştay düzenledi. Üniversitenin Balkan Yerleşkesi’nde çalıştaya Medikal Estetik Tıp Derneği (MESTDER) Başkanı Dr. Devrim Gürsoy, Medikal Estetik Yüz Kadavra Çalıştayı Eğitim Koordinatörü Dr. Ahmet Atalık ve Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi ABD Başkanı Prof. Dr. Oğuz Taşkınalp, manken ve oyuncu Sema Şimşek’in yanı sıra Tıp Fakültesi doktorları katıldı.

KADAVRA ÜZERİNDEN ESTETİĞİ ANLATTI

Çalıştayın teorik eğitiminde Medikal Estetik Yüz Kadavra Çalıştayı Eğitim Koordinatörü Dr. Ahmet Atalık, doktorlara sunum yaparak estetik uygulamaları ve genel yapılan hatalarla ilgili bilgiler verdi. Pratik eğitimlerde ise oyuncu Sema Şimşek yüz mankenliği yaptı. Atalık, Sema Şimşek’in yüzü üzerinden doktorlara medikal estetik konularında anlatımlarda bulunurken, salona getirilen 2 kadavra kafa üzerinde de uygulamalı olarak eğitim verdi.

TÜRKİYE’DE İLK KEZ YAPILDI

Türkiye’de ilk kez kadavra üzerinden medikal estetik eğitimi verildiğini ifade eden MESTDER Başkanı Dr. Devrim Gürsoy, medikal estetiğin en fazla büyüyen sektörlerden biri olduğunu ifade ederek, şöyle dedi: "Medikal estetik sektörü, tüm dünyada tüm olumsuzluklara rağmen, en fazla büyüyen sektörü oluşturuyor. Bu kavram kişinin bedensel ve ruhsal iyilik halini artırmaya yönelik bütün cerrahi dışı işlemleri içeren bir alan. Bu alanda çalışan hekimlerin mesleki bilgilerini ve deneyimlerinin arttırılması ve kamu sağlığı açısından bilinçli, bilimsel kriterlere uygun olarak uygulamaların yapılması, derneğimizin kurulma amaçlarından bir tanesi. Bu konuda Türkiye’de Trakya Üniversitesi ile gerçekleştirdik. Merdiven altı uygulamaların, ehli olmayan kişilerin yaptığı uygulamaları kamu sağlığını tehdit edebileceğini sonuçlar yarattığı bir dönemde bu işin bilimsel mecralarda doğru bilinçli, mantıklı ve hekimlerin yetkinlik mertebesinde yapılması konusu bizim için çok önemli. Hocalarımızın da katkısıyla bu ilki gerçekleştirdiğimiz için bunun gururunu yaşıyoruz."

Anatomi ABD Başkanı Prof. Dr. Oğuz Taşkınalp, çalıştayda yer aldıkları için mutluk duyduklarını söyledi. Prof.Dr. Taşkınalp, "Bu çalıştaydan elde ettiğimiz kadavraları öğrenci eğitiminde de kullanacağız. Biz 8 yıldır aynı kadavrayı kullanıyoruz. Bu bizim için şans oldu. Herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Medikal Estetik Yüz Kadavra Çalıştayı Eğitim Koordinatörü Dr. Ahmet Atalık ise kadavra üzerinden yapılan estetik eğitimlerinin hekimler için çok yararlı olduğunu söyledi. Eğitim sonunda hekimlerin çok daha bilgili ve deneyimli hale geldiğini kaydeden Atalık, şöyle dedi: "Yurt dışı benzer örneklerden çok daha katılımcı, hekimlerin aynı seviyede öğrenmelerini hedeflediğimiz bilgi ve deneyimleri paylaştığımız bir çalıştay oldu. Bu anlamda çalışan hekimlerin en son görecekleri eğitim bence kadavra üzerindeki eğitimdir. Hastaya zarar vermek istemiyorlarsa, bu eğitimi almaları önemli. Buradan çıktıktan sonra özellikle anatomi konusunda çok daha deneyimli, bilgili olacaklar."

HASTANEYE 4 KADAVRA BAĞIŞLADI

Medikal Estetik Tıp Derneği, çalıştayın ardından 8 yıldır tek kadavra üzerinden öğrencilere eğitim veren Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne 4 kadavra bağışladı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 02.05.2016 16:21
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol