banner200
banner222
03 Mayıs 2016 Salı 17:00
İzzettin Doğan: Karar uygulanmazsa Aleviler tazminat davaları ile yargıyı kilitleyecektir
banner188
banner213
banner230

Cem Vakfı Onursal Başkanı Prof. İzzettin Doğan, AİHM Büyük Daire’nin kararının bağlayacı olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’nin karşısında kararın uygulanmasını denetleyecek 47 ülkenin bulunduğunu söyledi.

AİHM Büyük Dairesi’nin kararını değerlendirmek üzere dün Cem Vakfı Onursal Başkanı İzzettin Doğan, Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner, AVF Genel Başkanı Remzi Akbulut, Türkiye Caferileri lideri Selahattin Özgündüz ve Cem Vakfı’ndan bir grup avukat ile The Marmara Oteli’nde basın toplantısı düzenledi. Burada kararı değerlendiren Prof. İzzettin Doğan, mahkemenin kararının Cumhuriyet tarihinde uluslararası mahkemelerce verilen tarihi bir karar olduğunu ve 25-30 milyon Alevi yurttaşı ilgilendirdiğini söyledi. 90 sayfalık mahkeme kararında Alevilerin devletle ilişkisinin ele alandığını söyleyen Doğan,“ Malesef Alevi kelimesini devletin hiç bir resmi belgesinde göremiyoruz. Ne bir yasada, ne bir genelgede ne de hukuki tasararufunda göremezsiniz. Aleviler bu ülkede Alevi kimliğiyle yok hükmündeydiler. AİHM Büyük Dairesi devletin dini toplulukların niteliklerini ve sınıflandırmasını yapma yetkisi yoktur diyerek son noktayı koydu. Devletin avukatları ‘Alevilik İslamın bir tarikatı’ diyerek savunma yaparken, mahkeme yine ‘Toplumun ne şekilde niteleneceğine , inancının ne olduğuna o toplumun inanç önderleri karar verir’ diyor. Divan kararı sadace Alevileri değil, belirli bir örgütlenmesi ve felsefi derinliği olan bütün inançları bağlıyor” dedi. Hükümetin kendine göre bir üst kuruluş oluşturmaya çalışacağını düşündüğünü anlatan İzzettin Doğan,“ Hükümet inisiyatif oluşturamaz. Buna ancak ocaklar toplanıp oluşturacakları heyetle hükületme görüşebilir. Aksi halde hükümet hukuk anlamında uluslararası mahkemelerde yine zor durumda kalacaktır” diye konuştu. Yeni anayasa tartışmalarına da değinen Doğan,“ Yeni anayasada devlet-din ilişkisinin bu mahkeme kararı doğrultusunda şekillenmesi gerektiği ortaya çıkmıştır” ifadelerini kullandı.

 

Türkiye’nin karşısında 47 ülke var

Hükümetin mahkeme kararını uygulamaması durumunda neler olacağının sorulması üzerine ise İzzetin Doğan özetle şunlanı söyledi: “Türkiye’de artık insanlarımızın kendi islami inançlarını gözden geçirmek zorunda. Bunu yapmazlarsa Türkiye sosyal ve siyasi bunalımdan kendini kurtaramaz. Divanın yetkisin kabul etmiş 47 devlet var. Kararın uygulanması için Türkiye’nin karşısında artık 47 devlet var. O kararın yerine getirilmesi devletin namus meselesidir. Hükümet bu kararı uygulamz ise Aleviler, mahkeme kararını ortaya koyarak yargı yoluyla tazminat davaları açıp yargıyı kilitleyecektir.”

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 03.05.2016 17:00
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol